Shkeljet në rrugë, Gjykata Administrative 'rrëzon' gjobat e Policisë Rrugore

Në më pak se shtatë muaj 450 shoferë kanë fituar në Gjykatën Administrative të Tiranës të drejtën për të rimarrë patentën e hequr nga policia rrugore pasi janë kapur me shkelje. Report Tv ka mësuar se një ndërsa shkaqet që komisariati i Policisë Rrugore ka humbur gjyqet administrative përballë qytetarëve ka qenë pamundësia për të faktuar shkeljet si në rastet e shkeljes së semaforëve apo kundravajtieve kur ka munguar sinjalistika rrugore.

Por si kanë përfunduar këto ankime në gjykatë?
Pas gjovave që varjojnë nga 5000 deri në 15000 lekë qytetarëve u është hequr edhe leja e drejtimit si edhe pikët.Ata kanë ankimuar këto vendime pranë OASH, organit administrativ nga ku sërish kanë mbetur në fuqi masat ndëshkuese. Me vendimin e OASH ata janë paraqitur në gjykatë ku kanë kërkuar tërheqien e patentave dhe rikthimin e pikëve. Ndërkohë pas këtij fenomeni ku shoferët abuzues janë rikthyer sërish në rrugë por këtë herë me vendim gjykate Policia Rrugore i është drejtuar apelit administrativ ku ka kërkuar lënien në fuqi të shkeljeve të konstatuara.

/b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se do të zbatohet kodi etik nga ministrat e kabinetit Rama 3?

Komento

Komente

 • Ersa: 25/09/2018 02:56

  Sa eshtw gjoba nqs kalon me semafor te kuq ?

  Përgjigju
 • Qytetari: 05/09/2018 14:24

  Ky po qe eshte lajm i mire. Rreforma ka filluar te sjelle efekte per qytetarin e thjeshte. Polici dhe qytetari jane pale te barabarta para gjykates. Po ne cdo shtet demoktartik eshte polici ai qe ka barren e proves. Normale kur policia nuk provon ne gjykate shkeljen patenta do i kthehet te zotit.

  Përgjigju
 • Neri: 05/09/2018 14:08

  Ndoshta nga qe nuk ka fakte ose prova te filmuara me fakte, prandaj gjykata detyrohet ti rrezoj gjobat

  Përgjigju
 • Web: 05/09/2018 12:12

  Gjyqtare qe nuk njohin qarkullimin rrugor,prandaj ndodhin aksidente me pasoja te renda se nuk denohen te pa aftet dhe te fortet

  Përgjigju
 • Tata: 05/09/2018 11:41

  Te nxirren ne rruge gjygjtaret qe ofendoin policet prandaj nuk vendoset rregull ne qarkullim se njeri i bie gozhdes dhe tjetri patkoit .

  Përgjigju
 • Deputeti: 05/09/2018 11:39

  Nga 600 450 jane te gabuara urgjent shefi Policise RRugore te Tiranes duhet te jape doreheqjen per abuzim me detyren ne dem te qytetareve dhe pastaj masa edh punonjesve te policise qe kane marre masa per keto 450 raste .

  Përgjigju
  • Kryeministri: 05/09/2018 13:56

   O klysh deputet po nuk shikon ca behet dit per dit? Si thua ti keta qe kan shkelje kundravajtje jan engjej edhe u bien neqaf? Ketu eshte bir o dule ke te qaj me par, filluar nga gjykatsit e deri te kafsh shofera qe dit per dit shtypin njerez. I fundit eshte polici qe duhet heq veshi se ka edhe nga ata hajvan,

  • Deputtet: 05/09/2018 13:50

   HIK ORE DEPUTET ME FILLORE....×

Lajmi i fundit

John

Studimi i ministrisë së Shëndetësisë në Izarel: Doza e tretë e Pfizer redukton ndjeshëm rrezikun e infektimit