Skandal financiar / Shkëlzen Berisha blen 1.8 milionë euro prona pranë Gërdecit, pikëpyetjet e mëdha rreth kredisë, nuk mbulohet vlera e principalit

Shkëlzen Berisha, djali i ish-kryeministrit Sali Berisha, me një kredi të dyshimtë dhe plot pikëpyetje, ka blerë disa prona me vlerë 1.8 milionë euro në Vorë. Pasuria e paluajtshme ndodhet në Marqinet, një zonë çuditërisht ngjit me Gërdecin, simbol i krimit më të rëndë qeveritar në historinë e pluralizmit në Shqipëri, ku si protagonistë janë akuzuar Sali Berisha, Fatmir Mediu, Shkëlzeni, disa shokë të tij si dhe disa ministra e drejtorë nën komandën e tyre.

Në 24 dhjetor të 2018, Shkëlzen Berisha, përmes kompanisë ‘Logal’ sh.p.k, të cilën e zotëron me 100 % të aksioneve, ka marrë një kredi me vlerë 1.8 milionë euro pranë një banke të nivelit të dytë (Intesa Sanpaolo Bank Albania). Si garanci për këtë kredi, Shkëlzen Berisha deklaron se ka lënë 6 pasuri të paluajtshme (arë, troje dhe ndërtesa), të cilat thotë se i ka blerë me kredinë në fjalë.

Dhe këtu qëndron pikëpyetja e parë e madhe. Nëse pronat pranë Gërdecit vlerësohen 1.8 milionë euro, si ka mundësi që banka i jep kredi pikërisht me vlerë 1.8 milionë, kur vlera e kolateralit (sipas rregullores së Bankës së Shqipërisë)  duhet jete te pakten 120% e vlerës së principalit, pra nga 2.2 deri në 2.4 milionë euro! Ku i ka marrë paratë Shkëlzen Berisha për të mbuluar principalin? Është favorizuar nga banka apo kredia është një lëvizje fiktive? Pikëpyetja e dytë lidhet me pronat pranë Gërdecit. Rreth 15.000 metra katrore tokat dhe godinat në Marqinet të Gërdecit kanë një vlerë të ulët. Por ti referohemi cmimeve te tregut sipas agjencive imobiliare, vlera e tokës për metër katrore shkon nga 19 deri në 30 euro. Si arrijnë pronat e lëna peng nga Shkëlzeni shifra 1.8 milionë euro në se vlera e tyre shkon me pak se 400.000 euro?

Mister mbeten edhe të ardhurat e Shkëlzen Berishës për të shlyer kredinë bashkë me interesat. Kompania ‘LOGAL’, përmes të të cilës Shkëlzeni ka blerë pasurinë, është themeluar në 7 dhjetor 2015, dhe si administrator dhe ortak i vetëm rezulton Shkëlzen Berisha. Në bilancin e vitit 2018 kur ka marre këtë superkredi, ka deklarauar vëtëm 32 milion leket te ardhura: si mund ta shlyejë kredinë? 

Si objekt të veprimtarisë ka menaxhimin e hapësirave për zhvillim biznesi dhe procesesh përpunuese të produkteve ushqimore, frutave etj. Kompania është përdorur në këtë rast për të kryer transaksionin plot mistere. Manovrat me kreditë janë një praktikë e zakonshme që ndiqet nga zyrtarë dhe të afërm të tyre, për të justifikuar dhe mbuluar pasuritë e paluajtshme

Vendimi i kompanisë së Shklezen Berishës për marrjen e kredisë 1.8 milionë euro 

I.K./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Nisja e vitit të ri shkollor të hënën, a jeni dakord me mësimin me turne dhe orët e shkurtuara për nxënësit?

Komento

Komente

 • amc: 25/07/2020 00:46

  ARRESTOJENI kete qelbesire,,,ce lini te livadhise...

  Përgjigju
 • Loni: 24/07/2020 16:12

  Ti gezosh plako edhe ke blere shum shum Pak duhet te kishe blere deri ne durres...

  Përgjigju
 • edi: 24/07/2020 16:06

  So afer shum do i gezosh me plakun dobic brenda qe te lehtesohesh nga parate e fituar me djrsen e tyt shit Ati

  Përgjigju
 • Egli: 24/07/2020 14:37

  Pse ju ben kaq cudi.Cili politikan apo familjar nuk ka ven milion euro pasuri ne kurriz te ktij popull.Gjyqtar,prokuror e cdo kriminel ne ket vend ka ven miliona euro pasuri fal krimit e korrupsionit qe fillon nga presidenti deri tek bashkite pa dallim krahu politik.Fatkeqsia esht se ky popull injorant vazhdon tu besoj e ti ndjeki

  Përgjigju
 • shkodrani: 24/07/2020 13:03

  po u futen ne burg sali berisha , ilir meta , ky vend do te lulzoje , por mos harroni ti kapni veshin edi rames . cohuni o popull e hiqni ntiranin qe po pasurohet mbi kurrizin tuaj

  Përgjigju
 • ela: 24/07/2020 12:45

  Krimineli kthehet gjithmone ne vendin e krimit

  Përgjigju
 • Vinçidoli: 24/07/2020 11:52

  Xeni nga vicidoli me an te baba sales vodhi zaptoi e beri ligje si u deshi bytha dhe populli vuan per buken e gojes. Mbase ka zot ti shikoj kta.

  Përgjigju
 • Ardit: 24/07/2020 10:03

  Une e dija te varfer dhe te ndershem shkelzenin kur u pasurua?-! Pse skandalizoheni o njerez me pasurine e hajdutit “i ka pronat e stergjyshes ky”. Te kesh babain hajdut kriminel te parin e vendit eshte shume fitimprurse dihet kjo.

  Përgjigju
 • Tropojani: 24/07/2020 09:36

  Media investikon drejtesia nuk vepron,po keta ambasador pse kan ardh cfsre pune bejne apo merren me pajtimin e Rames me Bashen,po nuk dolen para drejtesise te gjithe politikanet tash 30 vjet shqiperia keshtu do ecim rrumpaj apo keshtu e bota

  Përgjigju
 • Besart: 24/07/2020 09:31

  Gjaku i shqiptarve te shkret

  Përgjigju
 • Vlora: 24/07/2020 08:24

  Ky te pakten i bleu per vete, po per ato parate e becchettit pse s’po ndihet njeri

  Përgjigju
  • Vini: 24/07/2020 09:51

   Ajo e bechettit ska përfunduar e formës prere po e fitoj hallall ket shtet kemi

 • Lexues: 24/07/2020 08:15

  Si eshte puna, ju duhen komente qe i shkojne pershtat titullit stupid...skandal finaciar perkufizohet ndryshe...nese une i mbush mendjen bankes te me jape 10mil euro kredi..ku eshte skandali?

  Përgjigju
  • Une di te dhjes vet: 24/07/2020 11:45

   Rrofht shkelzeni o popull debil

  • O dele: 24/07/2020 10:19

   Eshte pastrim parash o lexues imagjinoje vet se cfare po ndodh.Skandali eshte qe eshte gjaku i popullit shqiptare prandaj shqiperia eshte ne kete gjendje te mjere.

  • WTF: 24/07/2020 09:35

   Eshte pastrim parash more koketul! Pronari i bankes qe eshte familja Berisha i jep kredi vetes per prona qe vlejne 4 here e gjysem me pak, pra 1.4 milion euro jane te pajustifikuara.

 • kreditori prane bankes Credinc: 24/07/2020 08:15

  Kredia eshte marre ne "Credins'Bank", prone e familjes Berisha, dihet ndryshimi i pronesise pas vrasjes se Santos. pastrim dhe lubrifikim parash, Spaku flen gjume letargjik, me mire te mos ishte krijuar kjo strukture se sa u krijua dhe degjeneroi qe ne fillim. Pi*dh o SPAK apo KAPAK Pi*dh.

  Përgjigju
  • Vlora: 24/07/2020 10:26

   Emrin ka spak se nuk funksionon fare..vetem sa marrin rrogat ..shyqyr qe hoqi ato syzet ajo goca se lan nam.

 • Alb: 24/07/2020 07:48

  Po ca pikpyetjet e medha ato dihet pikpyetje do rrin ca na rruani lesht kot kish do e fusi shkelzenin brenda a do i kerkoj llogari te thuash drejtesia e re zeni rron dhe 4 breza pa gjemb ne kemb te thuash rama vet eshte polotikani me i tredhur dhe erion brace eshte me i rezikshem.

  Përgjigju
 • Lexues: 24/07/2020 06:43

  O financiere i takon bankes te jape apo jo kredi dhe te vleresoje riskun jo gazetareve.

  Përgjigju
 • FUNDI SHQIPRIS: 24/07/2020 05:23

  TË GJITH POLITIKANËT E SHWIPRIS PA PËRJASHTIM JAN FEKALE. KU ËSHTË EDI RAM PALLA QË TA GËRMOI ME THEMEL KTË BIR KURRRVE SY PESHKAQENIN SHËMTYRËN E GJALL XENIN SE KU I KA GJETUR LEKËT E SI JAN BËR KTO LEK ? PO NË SHQIPRI VAZHDON MRETËRON KORUPSJONI GALOPANT E KRIMI PA FUND. KJO NDODH SE POPULLI SHQIPTAR ËSHTË SHUM FRIKACAK E POPULL PA TABAN. SE PO TË ISHTE NJË POPULL TJETËR QENIN BASTARD KRIMINEL WC SALMUTIN DO TA TËRHIQNIN ZVAR TË GJALL PËR KRIMET QË KA KRYER KY MALOK BASTARD E VJEDHJET GALOPANTE. PO MIR JA BËJN KAN GJET SHESH E BËJN PËRSHESH.E MERITON KY LLOI POPULLI KTË POLITIK FEKALE.

  Përgjigju
 • Bepi: 24/07/2020 05:19

  O popull

  Përgjigju
 • Sabri: 24/07/2020 00:48

  Po mire, si ka mundesi qe nje person merr kredi ne banke per te blere shtepi dhe kete shtepi e ve si garanci ne banke ? Pse si merren kredite, ka ndonje menyre tjeter. Aaaaaa, po ne Shqiperi ca nuk ndodh. I biri i ish kryeministrit me te korruptuar banka i jep kredi, nje personi te zakonshem jo. Po ashtu, nje pronari mediash pro qeverise, kryeministri i jep me qera qesharake prona te paluajtshme, ndersa nje tjetri ia shtetezon (edhe pse duhet me pagu nja 100 mil euro).

  Përgjigju
  • Pjeter: 24/07/2020 20:34

   I dashur Sabri,Zeni nuk mund te krahasohet me nje individ te pergjithshem,eshte nje personazh publik,aktiv ne jeten publike,eshte i biri i nje ish presidenti,ish kryeministri,dhe nen qeverrisjen e te atit,kane ndodh gjera te jashte zakoneshme ku Zeni eshte protagonist i atyre ngjarjeve,nen nje koflikti gjigant interesi.Nuk eshte e mundur qe te shofesh me paragjykim nje shkrim te tille,dhe ta pergjithesosh gazeten ne fjale,pa marre parasysh qe paragjykimi i nje personazhi te tille shume te perfolur,eshte me se normale,per cilendo media qe do te jape lajm,po zoti Sabri,kjo menyre veprimi e Zenit perben jo vetem lajm kombetar,por edhe me tutje.Dhe per banken intesa san paolo,duke e ditur qe eshte nje nga grupet bankare me te medhenje ne europe,edhe pse mund te duket e egzagjeruar,jam i bindur qe nuk bejne asgje qe mund te prishin reputacionin,kam bindjen qe garancite financiare Zeni i ka dhen per te marre 1.8 mil euro.Gazetari edhe mund te beje telefonate,por keto jane informacikne shume te rezervuara zoti Sabri,qe besoj se e di mire.Ky aryikull ngre pikepyetje ne menyre publike,e dikush,qe per zanatin qe ka,te pyese dhe te akuzoje,te ngrihet nga gjumi.Gjithsesi zoti Sabri, te uroj gjith te mirat e KlM.

  • Sabri: 24/07/2020 14:22

   I dashur Pjeter. Mua nuk me shqeteson asgje. Artikulli eshte pjese e mekanizmit sistematik te nje media qe vepron ne interes te nje subjekti politik dhe godet nje tjeter. Nuk eshte se ka zbuluar ndonje hata. Me logjiken e shkrimit, faji apo pergjegjesia i atribuohet individit dhe jo institucionit privat financiar. Pra pyetjet qe ngre, te themi me te drejte, jane si ka mundesi qe banka jep kete kredi pa patur garanci ne masen e duhur. Per kete, nese interesi i shkrimit do te ishte e verteta dhe jo propoganda, minimumi gazetari duhet te kishte marre kontakt me banken e cila duhet te jepte ose jo versionin e saj. Ndaj shoku Pjeter, te komentosh ne menyre kritike jo domosdo duhet te mbrosh te kunderten. Thelbi ketu eshte si njeri, si tjetri, si ata qe ishen dje si ata sot, nje mut jane, te korruptuar dhe maskarenj.

  • Pjeter: 24/07/2020 07:25

   Intesa san paolo,nuk i jep askujt 1.8 mil euro pa pasur garancine apsolute qe ti rimarri me interese,pyetja qe ben artikulli,dhe qe bejne te gjithe,e qe me sa duket ty te shqeteson me shume diçka tjeter,eshte:pronat qe ka vene si garanci Zeni,i mbulojne vleren plus interesat e kredise? Jo,Kush eshte pjesa tjeter qe garanton banken,dhe qe me sa duket nuk ben pjese ne aktin notaril? Me nje person qe ka qene ne mes te hetimeve kortuptive,si Gerdeci,Cez,dyshimet jane me se te natyrshme,kurse shqetesimi yt Sabri eshte teme tjeter.

 • nik: 23/07/2020 23:35

  Sa lumi i valboses eshte derdhur gjaki i shqiptarve per tu pasuruar familja e sali berishes.

  Përgjigju
 • vjollca: 23/07/2020 23:30

  CFARE BEN SPAKU ,,,PSE NUK E ARRESTON KETE PLEHRE BASHKE ME BABAIN E TIJ...

  Përgjigju
 • ERP: 23/07/2020 23:20

  O popull duhet tw ngrihemi te protestojme kunder vemjeve si ky

  Përgjigju
 • Pelioni: 23/07/2020 23:00

  Mos u çudisni o njerës Xeni i saliut mund të blejë dhe shqipërinë të gjithë me kuç e me maç dhe pasurinë ai e ka trashëgimi nga viçi i dolit që ja ka lënë me testament gjyshi Ram e gjyshja shiqere .

  Përgjigju
 • Fatosi-kosove: 23/07/2020 22:49

  Ku asht basha qe nuk ndalon çdo dite te leh se si ai apo ky oligark i Rames blen api ban ate e kete,kurse kur dalin provat per kriminel te tij sikur zhduket, apo ndoshta jane ato miljonat qe u kapen ne Toyota Yaris e qe basha doli ne foltore akoma pa dhane policia asnje informacion,basha e dinte mbase sdo mend se e dinte sepse ishin miljonat e tij te mbledhura ne Europe pa asnje medyshje nga kriminelet e bashes ku pjes e saj eshte edhe "varfanjaku" i sali berishes,ortaku i ati kriminelit ndermjetesues ne CEZ nga kosova, pra baba sali varfanjak kurse i biri blen prona 1.8 miljon, vetem ne shqiperi ndodhin kto krime e sikur i biri i sali berishes te ishte i pasur ateher çfar do blente o Zot.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Jorida Tabaku: Taksat e larta po rrisin çmimet e produkteve! Varfërimi i çdo familje shqiptare, vizioni ekonomik i Ramës