Shkon në 17 numri i viktimave, ‘shuhen’ shpresat, edhe 150 të bllokuar nën rrënojat e ndërtesës 12-katëshe në Miami, ekipet e shpëtimit nuk ndalin ritmin e punës

Shkon në 17 numri i viktimave, ‘shuhen’ shpresat, edhe 150 të bllokuar nën rrënojat e ndërtesës 12-katëshe në Miami, ekipet e shpëtimit nuk ndalin ritmin e punës

Foto nga rrënojat e ndërtesës 12-katëshe

Teksa ditët kalojnë dhe numri i viktimave rritet, shpresat për nxjerrjen gjallë të 150 personave të bllokuar nën rrënojat e ndërtesës 12-katëshe po shuhen ngadalë.

Kanë kaluar 7 ditë e 7 netë, që nga momenti kur ndërtesa u rrënuar për vetëm pak sekonda dhe mbuloi jetën dhe ëndrrat e qindra personave.

Ekipet e shpëtimit, po “luftojnë” me kohën, motin dhe emocionet për të shpëtuar sa më shumë njerëz.

Rreth rrënojave, njerëzit kërkojnë të dashurit të dashurit e tyre. Mes agonisë dhe ankthit i thërrasin në emër, por askush nuk i përgjigjet, zëri kthehet pas “me duar boshë”.

I kërkojnë me elektrik dore mes garave, por asgjë.

Shpresa po i mban, por edhe ajo po shuhet....

Numri i viktimave ka shkuar 17, ndërsa ai i të bllokuarave rreth 150.

Sa i përket shkaqeve që kanë ndikuar në sjelljen e kësaj tragjedie, kanë nisur hetimeve.

Në vitin 2018 është ndërtuar një raport nga inxhinieri Frank Morabito, i cili u bë publik të Shtunën, theksoi "një gabim të madh" në modelin origjinal të ndërtesës 12-katëshe në breg të detit, defekt i cili sipas tyre kishte penguar kullimin e ujit nga ndërtesa.

Raporti kishte deklaruar se kishte një dëmtim të madh strukturor në platformën e betonit nën kuvertën e pishinës dhe kishte  çarjeve të bollshme të kolonave, trarëve dhe mureve në garazh.

Ndërkohë, një studim i botuar vitin e kaluar nga studiuesit në Universitetin Ndërkombëtar të Florida zbuloi se ndërtesa ishte duke u zhytur me një shpejtësi prej dy milimetra në vit që nga vitet 1990, duke e dëmtuar rëndë strukturën e tij.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi