Arrestohet policja e Rinasit, ndërhyri në të dhënat kompjuterike dhe i hoqi 'Alertin' pronarit të kompanisë së makinave me qira (EMRAT)

Një punonjëse e policisë së Rinasit u ndalua pasi ka hequr nga sistemi një automjet të shpallur alert. Sulltane Kuka, 29 vjeçe, me detyrë trup shërbimi në Komisariatin e Rinas akuzohet për veprat penale korrupsion, shpërdorim detyre dhe ndërhyrje në të dhënat kompiuterike.

Rasti është zbuluar nga grupi i inspektimit të policisë rrugore në Lezhë ku është konstatuar se automjeti i shpallur “Alert”, në pronësi të kompanisë së makinave me qira të shtetasit Leonard Karruka ishte hequr nga sistemi në mënyrë të kundërligjshme.

Grupi i punës zbuloi se automjeti i kompanisë që operon në Rinas, është hequr nga efektivja Sulltane Kuka e cila dyshohet se e ka kryer këtë veprim kundrejt përfitimeve monetare. Makinat e shpallura alert, i përkasin asaj kategorie që janë konstatuar me shkelje nga shërbimet e policisë ose makinat inteligjente.

Report Tv mëson se Leonard Karruka i cili u ndihmua nga policja ka një kompani me makina me qira. "Rinas CAR RENTAL" , merret me "dhënie makina me qera. Import - eksport, tregti me pakice te automjeteve te përdorura”. 

Ndërkohë policia e Shtetit njoftoi përjashtimin e saj. 

(Kliko këtu për të lexuar dokumentin e plotë)

 

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 19:21
I fshiu 'Alertin', kush është pronari i kompanisë së makinave me qira që i 'mbylli' karrierën polices së Rinasit

1695749866_mmmmmmmm.JPG

Leonard Karruka është personi që ndihmoi efektivja e Rinasit Sulltane Kuka 29 vjeç, e cila u përjashtua nga rradhët e policisë pas ndalimit se kishte shfrytëzuar pozitën e saj për përfitime personale. Karruku rezulton pronar i kompanisë "Rinas CAR RENTAL" që jep makina me qira. “Dhenie makina me qera. Import - eksport, tregti me pakice te automjeteve te përdorura”, është kjo veprimtaria e kompanisë së tij. Kuka i kishte hequr nga sistemi në mënyrë të kundërligjshme një automjet të shpallur “Alert”.

Ora 18:41
U arrestua se ndërhyri në të dhënat kompjuterike, përjashtohet nga policia e shtetit oficerja e Rinasit Sulltane Kuka

Sulltane Kuka efektivja e policisë në Komisariatin e Policisë Rinas që u arrestua nga Agjencia e Mbikëqyrjes Policore pasi akuzohet për korrupsion dhe ndërhyrje në të dhënat kompjuterike është përjashtuar nga policia e shtetit. 

Njoftimi i policisë së shtetit

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit ka miratuar propozimin e Drejtorisë së Standardeve Profesionale në Policinë e Shtetit, për përjashtimin e menjëherëshëm nga Policia e Shtetit, të punonjëses së Policisë së Shtetit, inspektore S. K., 29 vjeçe, me detyrë trup shërbimi në Seksionin e Sigurisë, në Komisariatin e Policisë Kufitare Rinas. 

Përjashtimi i kësaj punonjëseje u bë për shkelje të Rregullores së Policisë së Shtetit, neni 208, pika 3 "Përdor pozitën si punonjës policie për përfitime personale", pasi datë 25.09.2023, gjatë inspektimit të bërë nga grupi i inspektimit i Drejtorisë së Policisë Rrugore në OASH-në, në Sektorin e Policisë Rrugore në DVP Lezhë, u konstatua se një automjet i shpallur “Alert”, ishte hequr nga sistemi në mënyrë të kundërligjshme. Po nga verifikimet e kryera nga gupi i inspektimit i Drejtorisë së Policisë Rrugore dyshohet se automjeti është hequr nga “Alert, nga punonjësja e Policisë S. K.

Për këtë rast, AMP ka bërë ndalimin e kësaj punonjëseje policie, për kryerjen e veprave penale “Shpërdorimi i detyrës”, “Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike” dhe “Ndërhyrja në të dhënat kompjuterike”.

Policia e Shtetit është e vendosur për të larguar nga radhët e saj cilido punonjës police që abuzon me detyrën dhe në këtë kuadër fton qytetarët të denoncojnë çdo rast abuzimi me detyrën nga ana e punonjësve të Policisë, duke iu garantuar anonimat të plotë dhe reagim të menjëhershëm.

G.MO/E.H/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Gazepi: 27/09/2023 09:44

  Sistemi tims eshte bere si lokal lagjeje ku futet kujt i do bytha. Si eshte e mundur qe kjo kisjte akses ne keto nivele dhe pulyetja tjeter eshte se çfare kene bere te tjeret dhe ljo policja e tahirit me perpara se nuk eshte e mundur qe te mos kete nderhuyre edhe here tjeter

  Përgjigju
 • ALDO: 27/09/2023 07:58

  TE DENOHET MAKSIMALISHT

  Përgjigju
 • Safet Gjici: 27/09/2023 06:01

  Hajde ke lala se rregullohet ky muhabet

  Përgjigju
 • Iris: 27/09/2023 01:41

  Ky eshte nje fakt shume shqetesues.Kur keta zyrtare nderhyjne ne kompjutera per nje ceshtje policore,kriminale,atehere c'mund te bejne ata zyrtare qe merren me pronat e kadastren?! Kush garanton se nuk do te nderhyhet ne kompjutera,se nuk do te kete /shtim/ose /zhdukje/ dokumentash te fallsifikuar,ose te ligjshem ?!

  Përgjigju
  • VLADIMIR: 27/09/2023 09:33

   Ti kujton se keto 30 vite nuk eshte manipuluar cdo regjister i mundshem?

 • Rama: 26/09/2023 22:54

  Hajde se ia hapim prap karrieren.....

  Përgjigju
 • Polic #: 26/09/2023 21:38

  SK nuk paska qenë dashnorja e ndonjë shefi prandaj paska kapur përjashtimin....

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Si i gjen shqiptarët 111- vjetori i shpalljes së pavarësisë?×

Lajmi i fundit

Selita turistike në Mirditë, perlë natyrore, por pa rrugë! Kryebashkiaku-vendasve: Kthehuni, investoni në vendlindje

Selita turistike në Mirditë, perlë natyrore, por pa rrugë! Kryebashkiaku-vendasve: Kthehuni, investoni në vendlindje