Shpërndahen çmimet në “Koko fest” në Korçë, triumfon Altin Basha

KORÇË-Festivali Mbarëkombëtar i Komedisë “Koko fest” në Korçë ka mbyll siparin mbrëmjen e djeshme. Trupat teatrore nga mbarë trevat shqipfolse u prezantuan në këtë edicion të gjashtë në qytetin e Korçës, për të sjellë pranë publikut artëdashës  veprat shqiptare.

 “Shfaqja më e mirë” u vlerësua “Karnavalet e Korçës” e shkruar nga Spiro Comora edhe me regji të Altin Bashës, që vihej në skenë nga Teatri i Prishtinës.

Shfaqja më e mirë (Karnavalet e Korçës), regjia më e mirë (nga Altin Basha), aktorja më e mirë në rol kryesor (Ilire Vinca), aktori më i mirë dytësor (Besart Sllamniku) edhe kostumografia më e mirë ( Ilriana Loxha Basha) janë çmimet që shkuan për shfaqjen e Prishtinës.

"Jam shumë i lumtur që në premierën e saj në Shqipëri dhe në Korçë Karnavalet e Korçës  gjeti maksimumin e saj në skenën e teatrit të Korçës. Është një shfaqje që i takon të gjithë shqiptarëve por më së veçanti qytetarëve të Korçës. Jam shumë i lumtur që u mirëprit. Ndoshta të rikthehemi në Tiranë ndofta të rikthehemi në Korçë do kisha pas dëshirë edhe disa netë më shumë në këtë sallë.  Është një ndihmë e jashtëzakonshme pasja e festivaleve të tilla serioze të cilat vit pas viti rriten dhe shpresoj të vazhdojnë në këtë rrugë", tha regjisori Basha.

Me çmim u vlerësuan në këtë finale edhe tre emra të njohur, si artisti 93-vjeçar Koço Qëndro, Dhimitër Orgocka, Ruxhdi Pulaha dhe Ligoraq Riza.  Mbrëmja e parë e festivalit u çel me shfaqjen ‘Kopshti i qershive’ të autorit të njohur rus Çehov me regji të Dino Mustafiç. Të ftuar përgjatë tetë netëve të festivalit ishin artistë të njohur  shqiptarë nga të gjitha trevat shqipfolëse.

B.K./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të kthehet dënimi me vdekje në Shqipëri?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Akuzohet se porositi shkrimin Fake News kundër Ramës, këshilltari i Metës: Shpifje për të hequr vëmendjen nga dështimi i 'Zgjedhores'