Shpërthen zjarri në bordin e tragetit në Itali, evakuohen dhjetëra pasagjerë

Të paktën 150 persona, nga të cilët më shumë se gjysma janë emigrantë, u evakuuan mëngjesin e sotëm nga një traget për shkak të zjarrit që shpërtheu në dhomën e motorit, njoftoi roja bregdetare italiane.

Trageti po udhëtonte nga ishulli i Lapmedusës drejt  Porto Empedocle në Siçili. 

Në traget ndodheshin 177 persona, 150 pasagjerë, nga të cilët 83 ishin emigrant dhe 27 anëtarë të ekuipazhit, tha autoriteti portual.

Të gjithë pasagjerët u dërguan në Lampedusa dhe Siçili, shkruan agjencia e lajmeve Ansa, ndërsa trageti është jashtë shërbimit dhe pritet te tërhiqet në port.

Në numër i  madh emigrantësh mbërrijnë në Lampedusa çdo ditë pasi bëjnë kalimin e rrezikshëm të Mesdheut me synimin për të arritur në Evropë.

Nga ishulli ata më pas transferohen në qendra të tjera pritëse.

Pas një jave qetësie për shkak të motit të keq, ardhjet e emigrantëve rifilluan të premten, 29 shtator, në ishullin italian.

Nga qershori deri në gusht 2023, të paktën 990 persona u zhdukën ose u mbytën në Mesdheun qendror, trefishi i numrit krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, sipas Unicef.

M.T/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

20 vjeçari shqiptar padi ndaj qeverisë britanike, kërkon dëmshpërblim për shkelje të të drejtave të njeriut

20 vjeçari shqiptar padi ndaj qeverisë britanike, kërkon dëmshpërblim për shkelje të të drejtave të njeriut