Shpërthim me bombë pranë xhamisë kryesore në Kabul, humbin jetën 5 civilë

Një shpërthim ka ndodhur jashtë hyrjes së një xhamie në Kabul të Afganistanit ka ka shkaktuar viktima në mesin e civilëve afganë, tha një zyrtar taliban.Të paktën pesë civilë u vranë nga shpërthimi i një bombe jashtë një xhamisë në Kabul të dielën, tha një zyrtar taleban

"Një shpërthim tronditës ndodhi në një tubim civilësh pranë hyrjes së Xhamisë Eidgah në Kabul këtë pasdite, për fat të keq duke lënë një numër civilësh të vdekur", shkroi në Twitter, zëdhënësi i talibanëve, Zabihullah Mujahid.

Ende është e paqartë se çfarë e shkaktoi shpërthimin dhe ende askush nuk e ka marrë përgjegjësinë.

Raportimet në mediat sociale përshkruan një shpërthim të madh dhe shërbimet e urgjencës që nxituan në vendngjarje. Më vonë të dielën në mbrëmje, Kabuli u trondit nga më shumë shpërthime dhe të shtëna me armë zjarri, në atë që dukej se ishte një operacion taleban kundër një celule të ISIS.  Talibanët nuk kanë komentuar zyrtarisht në lidhje me incidentin.

Pak më shumë se një muaj që kur kryengritësit morën kontrollin e Afganistanit, duke marrë kontrollin e qyteteve të mëdha dhe duke u instaluar në pallatin presidencial në Kabul, qeveria e re e përkohshme e talebanëve po përballet me një sërë kërcënimesh nga armiqtë e brendshëm.

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Çfarë mendoni se do të krijojë situata në PD me mbledhjen e dy Kuvendeve?×

Lajmi i fundit

John

Misteret e pazgjidhura të Luftës së Dytë Botërore, nga Ana Frank, tek trenat me flori të grabitur