Shpërthimi i vullkanit në Islandë, presidenti Johannesson: Shpresoj që situata të qetësohet, por gjithçka mund të ndodhë

Duke iu drejtuar kombit në një transmetim të drejtpërdrejtë pak më herët këtë të hënë, presidenti i Islandës, Gudni Johannesson u kërkoi islandezëve të “qëndrojnë së bashku dhe të kenë dhembshuri për ata që nuk mund të jenë në shtëpitë e tyre”.

Presidenti shpresonte që situata të qetësohej, por theksoi se gjithçka mund të ndodhë, raporton BBC.

Në një konferencë për shtyp, kryeministrja Katrin Jakobsdottir tha: “Sot është një ditë e zezë për Grindavík dhe sot është një ditë e zezë për të gjithë Islandën, por dielli do të lindë përsëri. Së bashku do të përballemi me këtë tronditje dhe çfarëdo që të ndodhë. Mendimet dhe lutjet tona janë me ju".

S.S/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Digjet makina në aksin rrugor Laç-Fushë Krujë

Digjet makina në aksin rrugor Laç-Fushë Krujë