Shpërthimi në Beirut/ Historia 6-vjeçare e kimikateve që duhej dorëzuar në Mozambik

Kimikatet që shpërthyen në portin e Bejrutit kanë një histori 6 vjeçare të qëndrimit të tyre në zonën e Libanit. 2 mijë e 750 ton nitrat amoniumi kishin destinacion Mozambikun, po për shkak të keqmenaxhimit të anijes përfunduan në brigjet e Libanit.

Shihni videon për t'u njohur se cila ishte zanafilla e nisjes së sasisë së kimikateve të rrezikshme, itinerarin që përshkoi anija deri në vendimin që kjo sasi u vendos në portin e Bejrutit, ku nga shpërthimi i 4 gushtit humbën jetën 158 njerëz dhe u plagosën 5 mijë të tjerë.

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në bregdetin shqiptar, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

'Kush e fiton Europianin?' Ja si u votua tek sondazhi i Shqiptarja.com

'Kush e fiton Europianin?' Ja si u votua tek sondazhi i Shqiptarja.com