Shpërthimi në Bejrut/ Zbardhen letrat që porti i kishte dërguar qeverisë: Çfarë të bëjmë me nitrat amoniumin? Rruga që ndoqi anija dhe si përfundoi në Liban

LIBAN- Të paktën 135 persona janë nxjerrë të pajetë nga rrënojat teksa 4000 të tjerë kanë mbetur të plagosur nga shpërthimi i fuqishëm në Liban. Kur kanë kaluar më shumë se 24 orë nga ai moment tragjikë që mori qindra jetë njerëzish e që shkatërroi një qytete të tërë, vendi është përfshirë nga një valë pakënaqësie ndaj zyrtarëve të qeverisë, sipas së cilëve neglizhenca e tyre solli pasoja katastrofike.

Ato akuzojnë autoritet korrupsion, neglizhencë dhe keqmenaxhim. "Unë e kam ditur gjatë gjithë kohës që ne udhëhiqemi nga njerëz të paaftë, një qeveri jo kompetente [...] Por po ju them diçka, ajo që kanë bërë tani është absolutisht kriminale", u shpreh një banor në Bejrut.

Ditën e djeshme qeveria njoftoi se një numër i zyrtarëve të portit janë në arrest shtëpiak në pritje të përfundimit të hetimeve, teksa Këshilli i Lartë i Mbrojtjes këmbëngul që ata të konsiderohen përgjegjës dhe të marrin dënimin maksimal. Ministrja e informacionit, Manal Abdel Samad masa arrest shtëpie do të caktohet për të gjithë zyrtarët e portit të cilët janë ruajtur sasinë e nitrat amonit dhe e dokumentuar atë që nga qershori i 2014.

Nitrati i amonit arriti në një anije me flamur nga Moldavia, "Rhosus" cili hyri në portin e Bejrutit pasi pësoi probleme teknike gjatë udhëtimit të tij nga Gjeorgjia për në Mozambik. Sipas një raporti të publikuar në mediat ndërkombëtare, kjo anije u inspektua dhe u ndalua që të largohej, e pas kësaj pronarët e braktisën.

Sipas zyrtarit të qeverisë Salim Aoun, përfaqësues nga dogana i kanë shkruar qeverisë të paktën 6 herë nga 2014 deri në 2017 duke kërkuar udhëzime se çfarë do të bënin me këtë sasi nitrat amoniumi. Ato propozonin një sërë zgjidhjesh, që përfshinte urimin e nitratit të amonit në Ushtrinë Libaneze, ose shitjen e saj në ndërmarrjen private të shpërthimeve. Në fund asnjë përgjigje.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 09:04
Momente shprese në Bejrut, një vajzë e vogël gjendet e gjallë nën rrënoja pas 24 orëve (VIDEO)

Një vajzë e vogël u gjet e gjallë në Bejrut pasi kaloi 24 orë nën rrënoja. Në kryeqytetin Liban është kaluar një mbrëmje e furishme në kërkimin e personave të zhdukur nën rrënojat e shkaktuara nga shpërthimi i fuqishëm. Përmes dritës së pishtarit, ekuipazhi i shpëtimit duket teksa po largon rrënojat nga koka e vajzës, e cila fatmirësisht u gjet e gjallë.

Ministri i Shëndetësisë raportoi se nga shpërthimi kanë vdekur të paktën 135 persona, megjithëse kjo shifër pritet të rritet, dhe 5,000 janë plagosur.

Të afërmit e njerëzve të zhdukur janë futur nëpër rrënoja për të kërkuar të dashurit e humbur. Mëngjesin e sotëm një burrë u nxorr i gjallë nga rrënojat e një ndërtese apartamentesh. Ndërkohë, qytetarë të tjerë të dëshpëruar filluan kërkimet për të dashurit e tyre në internet dhe në spital, pasi dhjetëra njerëz u raportuan të zhdukur. Midis tyre ishin punëtorë në portin ku ndodhi shpërthimi dhe një zjarrfikës, që u dërgua të shuante flakët në momentin e parë të ndezjes së zjarrit, përpara se të ndodhte shpërthimi i madh.

Ndërkohë një infermiere u etiketua në rrjetet sociale si një hero, pasi shpëtoi tre foshnje të porsalindura nga një spital, që ishte copëtuar nga vala e fuqishme e shpërthimit.

 

B.K./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Klubet paralajmërojnë protesta! A jeni dakord me vendimin e Ligës së Futbollit për të përshkallëzuar bojkotin?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Akuzohet se dekonspiroi operacionet e OFL-së, Artan Shkëmbi shkon në GJKKO, pritet masa e sigurisë