Shqetësimet rreth privatësisë dhe mbrojtjes së të dhënave, Tik-Tok nën vëzhgimin e zyrtarëve të BE-së

Shqetësimet rreth privatësisë dhe mbrojtjes së të dhënave, Tik-Tok nën vëzhgimin e zyrtarëve të BE-së

Foto ilustruese

Aplikacioni “TikTok” është nën presionin në rritje nga zyrtarët perëndimorë lidhur me shqetësimet e privatësisë dhe mbrojtjes së të dhënave. SHBA-ja e ka rritur vëmendjen kundër kompanisë kineze të mediave sociale duke e ndaluar së fundmi platformën nga telefonat e zyrtarëve.

Deri më tani BE-ja nuk ka ndërmarrë veprime aq drastike, por CEO i TikTok, Shou Zi do të takohet të martën me zyrtarë të lartë evropianë në Bruksel për të diskutuar se si platforma mund të përputhet me rregullat e BE-së për privatësinë, dezinformimin dhe gjuhën e urrejtjes.

Masa vjen pas shqetësimeve në rritje për mbrojtjen e të dhënave dhe spiunimin. Në nëntor, TikTok njoftoi se një ndryshim i politikës së privatësisë do të lejonte punonjës "të caktuar" të kompanive të aksesonin të dhënat e përdoruesve të BE-së në vendet e treta, përfshirë Kinën.

Për më tepër, platforma pranoi se katër punonjës nga kompania e saj mëmë kishin përdorur të dhëna të aksesuara nga aplikacioni për të gjurmuar lëvizjet e dy gazetarëve perëndimorë. Që atëherë, katër punonjësit janë pushuar nga puna për përdorimin e paautorizuar të të dhënave të përdoruesve.

Hetimet e BE-së

Mbikëqyrja e të dhënave në Irlandë po heton transferimet e të dhënave personale nga Tiktok në Kinë. Irlanda është shtëpia e BE-së për shumë kompani teknologjike, të cilat për këtë arsye bien nën juridiksionin irlandez. Megjithatë, hetimi i Irlandës është një proces i ngadalshëm, me një projektvendim që fillimisht do t'u dërgohet autoriteteve të tjera të BE-së për mbrojtjen e të dhënave në tremujorin e parë të këtij viti.

Më vete, agjencia italiane e mbrojtjes së të dhënave paralajmëroi Tiktok verën e kaluar se një ndryshim në politikën e tij të privatësisë (që do të thotë se nuk ka më nevojë të kërkojë leje nga përdoruesi përpara se të përdorë reklamat e synuara) dështoi në përputhje me legjislacionin për mbrojtjen e të dhënave. Ndryshe nga SHBA, hetimet e BE-së ende nuk kanë rezultuar në ndonjë veprim konkret./The Brussels Times.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në bregdetin shqiptar, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

'Kush e fiton Europianin?' Ja si u votua tek sondazhi i Shqiptarja.com

'Kush e fiton Europianin?' Ja si u votua tek sondazhi i Shqiptarja.com