Shqipëria fiton medalje argjendi, gjimnasti rus shkëlqen në kampionatin botëror

Shqipëria fiton medalje argjendi, gjimnasti rus shkëlqen në kampionatin botëror

Gjimnasti rus që përfaqëson Shqipërinë në kampionatin botëror që po zhvillohet në Baku, Matvei Petrov arriti t’ia dalë mbanë e të fitojë medaljen e argjendë në disiplinën e njohur të ‘Kalë me dorëza’.

Mes një rivaliteti tepër të madh 31-vjeçari, shkëlqeu dhe arriti të grumbullonte jo pak pikë, por plot 14.466.

Kjo nuk është hera e parë që Petrov përfaqëson flamurin e Shqipërisë nëpër botë, ai ka marrë pjesë dhe në kompeticione të tjera shumë të rëndësishme, ai garon prej vitesh me ngjyrat kuqezi ndërkohë zotëron dhe pasaportë shqiptare.

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj  ka përgëzuar gjimnastin e klubit kryeqytetas që na ka bërë krenar. “BRAVO Matvey, na bëre krenar! Atleti i KS TIRANA solli në Shqipëri medaljen e argjendtë, në gjimnastikë”, shkruan Veliaj.

Kjo nuk është hera e parë që Petrov mban lart flamurin e Shqipërisë nëpër botë. Diçka të tillë e ka bërë edhe në kompeticione të tjera të rëndësishme. Gjimnasti i ekipit të Tiranës garon prej vish me ngjyrat kuqezi, teksa zotëron pasaportë shqiptare.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’