Shqipëria heq vizat me një tjetër shtet, tashmë mund të udhëtoni vetëm me pasaportë

Foto ilustruese

TIRANË- Shqiptarët do të kenë mundësi të ikin pa viza në një tjetër shtet me vetëm pasapoirtë.  Me vendim të Këshillit të Ministrave, të firmosur nga zv. kryeministri Erion Braçe, në mungesë të kreut të qeverisë, Rama janë hequr vizat me Arabinë Saudite.

Arabinë Saudite është një vend i frekuentuar nga shqiptarët për punësim dhe tashmë me këtë vendim është më e lehtë. 

"Miratimin e memorandumit të bashkëpunimit, ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe qeverisë së Mbretërisë së Arabisë Saudite, për heqjen reciproke të vizave për qëndrim afatshkurtër për mbajtësit e pasaportave diplomatike të shërbimit dhe private për shtetasit e të dyja vendeve, sipas tekstit që i bashkëlidhet këtij vendimi.

Ky vendim hyn në fuqi pas botimit në “Fletoren zyrtare”, shkruhet në vendim.

Vendimi i plotë i Këshillit të Ministrave 

B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A bënë zgjedhjen e duhur demokratët duke konfirmuar Lulzim Bashën në krye të PD-së?

Komento

Komente

 • Bosi: 07/02/2020 11:53

  Shqiptareve po i iken mendja me 40 grade , kushedi se sa te cmenem do kthehen po te shkojn ne arabi me temperatur min mbi 40 ,,

  Përgjigju
 • gezimi: 06/02/2020 03:06

  Bravo. Tani shihe se si shqiptaret do te trajtohen si skllever nese shkojne per pune ne Arabine Saudite dhe mund ta shikoni se si trajtohen te huajt nese komtrolloni ne youtube. Gjithashtu do te shtohet radikalizmi islamik pasi do te investojne shume ne fene islame

  Përgjigju
  • Kkh: 06/02/2020 10:17

   Ha pershesh ti, ate bej

 • Bio: 06/02/2020 00:53

  Kush ta tha ty Edvin qe nuk hiqen per pasaportat normale. Ajo fjala "private" nuk te pelqen, apo duhet te te marrim perkthyes ty.

  Përgjigju
  • Agim: 06/02/2020 13:16

   Pasaporte private do te thote pasaporte qe posedohet nga qytetare te thjeshte ose ndryshe pasaporte ordinere kshuqe vlen dhe per malok si ty ta shikoni Arabine.

  • Edvin: 06/02/2020 06:40

   Bio... Pasaporta "Private" ne disa vende është term për Pasaportë Shërbimi. Pasaporte private nuk nënkupton pasaportë e thjeshtë.

 • Edvin: 05/02/2020 22:56

  Nuk hiqen për pasaportat e thjeshta.. Kështu qe sna hyn në punë

  Përgjigju
 • Kafsha: 05/02/2020 21:30

  Sidomos për femrat, do bejne pará ato atje! Yxhyyyyyyyym perpara!

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Logjika e Bashës në 2019 e bën humbës në zgjedhjet brenda PD-së, shumica ka qene kundër tij