Shqipëria merr 2 anije me qira për prodhim të energjisë, eksperti në Report Tv: Do punojnë me naftë, plotësojnë 15 % të nevojave të vendit

Vendimi i qeverisë për të marrë 2 anije me qira të cilat do të vendosen në Triportin e Vlorës dhe do të prodhojnë energji elektrike është cilësuar pozitiv nga eksperti i energjisë, Lorenc Gordani. Në një intervistë për Report Tv ai tha se këto anije kanë funksionin e termocentralit dhe punojnë me naftë. Ai tha se këto dy anije do të prodhojnë 114 Mw/h dhe do të mbulojë 15 % të kërkesës së vendit.

Në një kohë që vendin ynë 30 % të nevojës mbulon nga importit, përdorimi i këtyre dy anijeve tha eksperti kanë një impakt mjaft pozitiv dhe të mirë në plotësimin e nevojës bazë të vendit duke i dhënë një dore KESH.

 “Anijet janë impiante lundruese, është një termocentral që do të prodhojë 114 Mw/h. Anijet do të prodhojnë energjinë me naftë, është një lloj naftë që prodhohet edhe në vendin tonë por ende nuk është e qartë se si do të procedohet. Përdorimi i lëndëve fosile dhe ndotëse është një problem, por sot me teknologjinë kjo gjë shmanget dhe vetë ministrja dje tha se anijet janë të certifikuara nga Banka Botërore dhe respektojnë kushtet ambientale.  Këto dy anije do të përmbushin 15 % të kërkesës së vendit duke i dhënë një dorë KESH dhe është pozitive pasi vendi ynë vetëm 30 % të nevojave i plotëson nga importi”, tha Gordani.  

Një ditë më parë ministrja e Infrastrukturës dhe Energjetikës, Belinda Balluku tha se Shqipëria ka marrë 2 anije me qira që do të prodhojnë energji elektrike. Marrëveshja është nënshkruar me mbështetje të SHBA-së me një afat 2-vjeçar. Balluku u shpreh se kjo do të shërbejë për të siguruar një pavarësi energjike.

Tregu aktual i bursës së energjisë ka pësuar goditje të rëndë për shkak të luftës në Ukrainë, ku çmimet kanë arritur shifra marramendëse.

Model anije prodhimi energjie

/Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • redi: 06/04/2022 15:36

  Shqiperine e ndihmon shume venia ne pune e TECit te Vlores dhe Skiavica . Marrja e dy TECEVe lundrues eshte veprim shume i drejte i qeverise ,por duhet bere transparence ,se sa eshte kosto e kesaj energjie .Ka leverdi ekonomike dhe a eshte me e lire se cmimi i burses ? TECi i Vlores ka 10 vjet qe nuk punon kush eshte shkaku dhe kush jane pergjegjesit qe e moren be dirzim megjithse kushte difekt !

  Përgjigju
  • Pjeter: 10/04/2022 13:36

   Teci i Vlores duhet te jete ne qender te hetimeve te SPAK,kemi nje termocentral ne mos gaboj me 100 mega prodhim e nuk funksionon, e marrim Tec-e lundrues gati me te njejten prodhim???dikush duhet te pergjigjet me te vertet cilat jane shkaqet,dhe demet e krijuara nga mus venia me pune e Tec-it te Vlores

  • Loku: 06/04/2022 20:33

   Po pse per popullin i kane marre anijet? Akoma juve me keto prralla.

 • Sondazhi i ditës:

  Reforma territoriale, mendoni se ndarja aktuale në 61 bashki është në rregull?×

Lajmi i fundit

John

Einxhel Shkira shtatzënë? Tregon testin pozitiv