Situata politike në vend/ Bushati në OSBE: Interesi kombëtar mbi atë partiak

Ditmir Bushati dhe Sekretari i Përgjithshëm i OSBE-së, Tomas Greminger

Ish-Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati po merr pjesë në punimet e Asamblesë Parlamentare të OSBE-së që po zhvillohen në Vjenë. Gjatë këtij takimi u diskutua për përgatitjet e Shqipërisë për drejtimin e OSBE gjatë vitit 2020 dhe sfidat me të cilët përballet kjo organizatë.

Bushati, në cilësinë e kryetarit të delegacionit Parlamentar të Shqipërisë në OSBE, zhvilloi një takim me Sekretarin e Përgjithshëm të OSBE-së Tomas Greminger. Pas takimit Bushati ka një mesazh për klasën politike shqiptare. “Ndërsa Shqipëria përgatitet për kryesimin e OSBE-së në vitin 2020, është e një rëndësie të veçantë vendosja e interesit kombëtar mbi politikat partiake për këtë përgjegjësi të rëndësishme politike dhe diplomatike që kemi përpara”, shkruan ai. Gjatë takimit të 25-të të Këshillit Ministror të OSBE-së në Milano, në dhjetor të vitit të kaluar. Ndërkohë gjatë këtij viti, Shqipëria së bashku me Italinë dhe Sllovakinë është pjesë e Trojkës.

  • Sondazhi i ditës:

    Raporti i OSBE-ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit: si te duket?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Përfshihet nga flakët pylli i Kreshpanit në Fier, zjarri përpin pyjet