Shqipëri-Itali, marrëveshje për përmirësimin e rrjetit energjetik në Shkodër, Lezhë dhe Fushë-Krujë

Shqipëri-Itali, marrëveshje për përmirësimin e rrjetit energjetik në Shkodër, Lezhë dhe Fushë-Krujë

Zëvendësministri italian, Edmondo Cirielli

TIRANË- Shqipëria dhe Italia kanë nënshkruar ditën e sotme një marrëveshje hua për përmirësimin e rrjetit energjetik në vendin tonë. Përmes marrëveshjes së nënshkruar, Shqipëria do mund të marrë 35 milion euro hua nga Italia dhe këto para do të shkojnë për investime për përmirësimin e rrjetit shpërndarës të energjisë elektrike në zonat Shkodër, Lezhë, Fushë-Krujë.

Kjo marrëveshje vjen në kuadër të Konferencës së Donatorëve “Bashkë për Shqipërinë“, që bëri bashkë, në 2020-ën, partner për të mbështetur Shqipërinë nga tërmeti i nëntorit 2019. Për nënshkrimin e marrëveshjes, ishte i pranishëm në Tiranë, zëvendësministri italian Edmondo Cirielli.

Përmes kësaj huaje do të zhvillohet një projekt, i cili konsiston në përmirësimin e sistemit të shpërndarjes, konkretisht në zonën e Shkodrës, Lezhës dhe Fushë-Krujës, me fokus kryesor përmirësimin e nënstacioneve ekzistuese, sistemin Scada dhe rrjetin e tensionit të mesëm, duke i ofruar kështu mundësi agjencive shtetërore, ndërmarrjeve shtetërore, por edhe atyre private që të ofrojnë një shërbim cilësor në furnizimin e energjisë elektrike.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • jano: 29/03/2023 02:16

    bravo italia,,,ci aiuto di piu...

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ti jepet Bashës një shans tjetër për të drejtuar PD-në?×

Lajmi i fundit

"Fluturo lart, Kevin, si shqiponjat! Fluturo te Zoti!" Qindra persona i japin lamtumirën 19 vjeçarit shqiptar, humbi jetën në aksident