Shqiptarët bojkotojnë Vuçiç, në Luginën e Preshevës kutitë e zgjedhjes së presidentit mbetën bosh

Shqiptarët bojkotojnë Vuçiç, në Luginën e Preshevës kutitë e zgjedhjes së presidentit mbetën bosh

Numër i vogël i shqiptarëve ushtruan të drejtën e tyre të votës në Serbi gjatë së dielës. Nw Luginwn e Preshevws shqiptarët bojkotuan këto të fundit, kjo për shkak se sipas tyre kreu i shtetit nuk i përfaqëson ata.

Nëpër qendrat e votimit në Preshevë e në Bujanovc, komuna këto të banuara me shumicë shqiptare rreth 20 përqind e atyre të regjistruar votuan. Shqiptarët që jetojnë në Serbi garuan me dy lista në zgjedhjet parlamentare, atë të Koalicionit të Shqiptarëve të Bashkuar me në krye Shaip Kamberin dhe Alternativën e Shqipërim Arifit. Lista e Kamberit bojktoi votimin për president, ndërkohë që Arifi votoi edhe në zgjedhjet presidenciale.


Lajmi kryesor:

Zgjedhjet e trefishta në Serbi, mbyllet procesi i votimit! Shqiptarët pretendojnë minimalisht 3 deputetë! Rezultatet e para flasin në favor të Vuçiç


  • Sondazhi i ditës:

    Rikthimi i PD-së me protesta në shtator, a do ta forcojë politikisht?×

Lajmi i fundit

U ndërpre energjia gjatë koncertit të Noizy? Reagon OSHEE: Ra automati nga pajisjet brenda regjisë

U ndërpre energjia gjatë koncertit të Noizy? Reagon OSHEE: Ra automati nga pajisjet brenda regjisë