Shqipëria me rritje ekonomike 3.2 - 3.5 % këtë vit! Sejko raporton në Komision: Nuk parashikojmë rritje të kredive me probleme

 

Banka e Shqipërisë parashikon një rritje të mëtejshme të ekonomisë gjatë viteve të ardhshme, e mbështetur nga rritja e konsumit, e investimeve, eksporteve, punësimit dhe pagave, si dhe stabilizim të inflacionit pranë objektivit prej 3 %.

Guvernatori i BSH-së duke raportuar në komisionin e Ekonomisë, raportin e vitit 2023 të institucionit që ai drejton thotë se rritja ekonomike për 2024, pritet të jetë 3.2-3.5% këtë vit.

"Për këtë vit rritja ekonomike luhatet që të jetë midis 3.2 dhe 3.5 %. Vitet që vijmë do të jetë më i lartë, drejt 4 %", tha ai. 

Guvernatori u shpreh se kreditë me probleme nuk parashikohet që të kenë rritje..

‘Nuk parashikojmë rritje e kredive me probleme por rreziku mbetet, megjithëse do të mbahet nën kontroll nëse respektohet ” tha Sejko. 

 


Lajmi kryesor:

Mashtrimi i qytetarëve me mikrokreditë, Gent Sejko te Ekonomia: Likuidator për secilën kompani! Kadastra të mos bëjë tjetërsim pronash


S.G//Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

1/3 e listës së deputetëve e mbyllur, ironizon Sefa: Do shtohen bluzat ‘Free Berisha’ në treg

1/3 e listës së deputetëve e mbyllur, ironizon Sefa: Do shtohen bluzat ‘Free Berisha’ në treg