‘Shtëpi bari’ në Gjermani/ Ruanin drogën me vlerë 1 milion euro, arrestohen 2 të rinj shqiptar

‘Shtëpi bari’ në Gjermani/ Ruanin drogën me vlerë 1 milion euro, arrestohen 2 të rinj shqiptar

Kanabisi në ambientet e ish-hotelit në Gjermani

GJERMANI- Policia e Berlinit në rrugën "Bismarckstrass" gjeti afro 1500 bimë kanabis në ambientet e një ish-hotel.

Gjatë kontrollit të policisë u gjetën 2 persona që kujdeseshin për sasinë e drogës.

Si pasojë u arrestuan dy të rinj shqiptarë Erblin S. 32 vjeç dhe  21-vjeçari Eugert Q.

Raportohet se të rinjtë  ishin punësuar për t’u kujdesur në rritjen e tyre. Më 1 mars 2021, të akuzuarit thuhet se kanë filluar rritjen e bimëve të kanabisit në 15 dhoma të përgatitura posaçërisht. Në fund, plantacioni mësohet se ishin në të 48 dhomat e ish-hotelit. Madje dhe bodrumi raportohet se ishte shndërruar në “kopsht”.

Autoritetet kanë mundur të zbardhin edhe skemën se si ndaheshin punët. Sipas tyre, njëri kujdesej për mbjelljen dhe plehërimin e bimëve, ndërsa tjetri me ndriçimin. Deri më tani mediat gjermane shkruajnë se janë arrestuar vetëm 2 shqiptarët dhe pritet që të shkohet në një rrjet më të organizuar kriminal. 

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Sllovakët zgjedhin sot mes kandidatit pro-rus Fico dhe liberalëve pro-perëndimorë

Sllovakët zgjedhin sot mes kandidatit pro-rus Fico dhe liberalëve pro-perëndimorë