'Shteti i ka lekët por duhet të ndalojë vjedhjen', Rudina Hajdari: Pedagogët dhe studentët të takohen jo në auditorë, por në shesh

Politikanja Rudina Hajdari ka komentuar protestën e pedagogëve para pak ditësh, ku i këshilloi që të zgjasin protestat e që studentët dhe pedagogët të takohen jo në auditorë, por në shesh.

Përmes një video-mesazhi të postuar në Facebook, Hajdari tha se shteti i ka lekët, por qeveria po i vjedh ato nga qytetarët.

“Pedagogët para disa ditësh u ngritën në protestë dhe kërkuan rritje pagash dhe kanë shumë të drejtë. Jetojmë në një vend kur kostot e jetesës rriten përditë, nafta nuk njeh të ulur edhe pse në tregje kombëtare ka rënë. E pra jetesa për pedagogët dhe çdo shqiptarë është bërë shumë e vështirë. Si mund të një pedagog të jap dije kur ka në mendje ka sesi do ta mbyll muajin. Edhe studentët paralajmëruan protesta për shkak të pamundësisë ekonomike.  Një studenti i duhet 150 mijë për qiranë, rreth 300 shtesë për ujë dhe drita nëse ata i kursen fiks ashtu si thotë zonja ministre Balluku, duke mbetur në errësirë e duke u ngrohur me frymë e batanije. I duhen dhe 300 mijë të tjera që të ushqehet dhe 50 materiale studimore. Një studenti i duhen rreth 530 mijë lekë në muaj. Ku çdo ushqim dhe çmim është rritur në stratosferë. Inceneratorët paguhen çdo ditë 80 mijë, ndonëse nuk ekzistojnë. Si shtet i kemi mundësitë, por duhet të ndalohen vjedhjet. Lekët janë aty por vidhen. Studentët e pedagogët nuk duhet të takohen në auditore, por në protesta deri sa tu plotësohen kërkesat. Unë do jem aty me ta. Edhe atyre që thika u ka shkuar në palcë. Koha për tu ngritur në krye e për të kërkuar atë që është e jona forca” tha Hajdari.

Pedagogët e Fakultetit të Shkencave dolën në protestë më 15 shtator pasi kërkojnë rritje të pagave. Ata kanë bërë 9 kërkesa në peticion, ku kërkohet që brenda dy viteve të arrihet niveli i pagave të Universiteteve publike të Kosovës.

Kërkesat e pedagogëve

-Rritja e pagave për pedagogët dhe stafin ndihmës

-Rritja e financimit për kërkimin shkencor

-Rivendosja e shtesave mbi pagë për ‘Dëshmëri shëndeti në punë’

-Rritja e shtesës mbi pagën për vjetërsinë në punë

-Rritja e pagesës së orëve të ngarkesës suplementare

-Rivlerësimi i orës mësimore pas ka zbritje prej 50% të pagesës së orës mësimore si rezultat i mosfierencimit të orës mësimore të leksionit

-Rishikimin e tatimit prej 23% mbi pagesën e ngarkesës suplementare

-Të pezullohet deri më 2026 zbatimi i pikës c) të paragrafit të 3, i Kreut III të VKM Nr.112, datë 23.2.2018 për kriteret e marrjes së titullit “Profesor”.

-Të bëhet transparencë mbi buxhetin dhe të ardhurat e universitetet publike

Kryeministri Edi Rama deklaroi dy ditë pas protestave se pagat e pedagogëve do të rriten por “me forcë dhe ultimatum nuk do përfitojnë asgjë nga kjo qeveri”.

D.GJ/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Studentet: 22/09/2022 17:13

  Pedagoget dhe studentet me dy 15 ose 17 tetor do bejne protesten e madhe nese ska rritje siç duan pedagoget mendohet një bojkot i mesimit deri ne nentor pasi pedagoget jane ajka e shqiperise dhe duhet të paguhen nga 2000€-3000€ ne muaj ndryshe nuk ndalen protestat me cduket !

  Përgjigju
 • Jimmy: 20/09/2022 21:15

  Foli dhe kjo qe ska tru ne kok!ne sajin e te jatit batakci mbaroj gjoja studimet kjo idiotic!!maman ku e ka kjo pacavure!!kjo duhet te fus bishtin ne shale e mos te krenohet me ate idiot baba qe kishte!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Derbi Tirana-Partizani spostohet më 19 tetor në “Air Albania” , pas kombëtares

Derbi Tirana-Partizani spostohet më 19 tetor në “Air Albania” , pas kombëtares