Shtohen të sëmurët me veshka, 1 në 10 persona me probleme! Mjekët: Po kthehet në 'pandemi'

Në ditën botërore të veshkave mjekët nefrologë ngrenë alarmin se sëmundjet që prekin këto organe rrezikojnë të kthehen në pandemi. Specialistët thonë se 1 në 10 persona kanë probleme me veshkat, shqetësime që shkojnë deri në humbje të funksionit të tyre.

“Jemi përballë një pandemie të sëmudjeve të veshkave. Sa vjen dhe rritet numri I pacientëve të cilët vuajnë nga sëmundjet e veshkave dhe pikërisht nga sëmundjet kronike të veshkave. Janë sëmundje të heshtura të cilët klinikën, simptomatikën e tyre I shfaqin në stade terminale. Të thuash në stade terminale do të thuash që pacientëve e vetmja armë që I ngelet në dorën e mjekëve nefrologë është terapia zëvëndësuese renale.”- tha Marsida Duli, mjeke nefrologe.

Mjekja nefrologe Marsida Duli thotë se pacientët pjesën më të madhe të problematikave në veshka e kanë nga konsumimi I pakët I ujit dhe nga përdorimi me tepricë I kripës.

“Dieta mesdhetare e cila aplikohet në vendin tone nuk është factor përmirësues I këtyre shifrave alarmante, përkundrazi ndikon negativisht sasia e tepërt e kriprave, yndyrnave , mbipesha ndikon në sëmundjet e veshkave. Edukimi I pacientëve është kryesori”, vijoi ajo. 

Nefrologët lisitojnë si shkak për avancimin e komplikacioneve të sëmundjeve të veshkave dy patologji, diabetin dhe hipertensionin.

“Veshka nuk paraqet vetëm patologjitë e saj siç janë gurët e infeksionet, por veshka atakohet njëkohësisht edhe nga shumë sëmundje të tjera sistemike siç është diabeti, insufiçenda kardiake, hipertensioni. Veshka është pasojë e dëmtimit të këtyre sëmundjeve. Ajo që ka ndikim në këtë rast është depistimi I të gjithë pacientëve të cilët vuajnë nga diabeti , sëmundje kardiovaskulare e hipertensioni mjafton një analizë urine , një gjak komplet , qoftë dhe një eko renale për tè kuptuar më shumë", u shpreh ajo. 

Në Shqipëri sipas të dhënave zyrtare gjatë 2022 rezultuan mbi 1,300 pacientë që trajtohen me hemodializë.

SI.E./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Protesta e dhunshme e PD para bashkisë, arrestohet një militant, 6 në hetim në gjëndje të lirë

Protesta e dhunshme e PD para bashkisë, arrestohet një militant, 6 në hetim në gjëndje të lirë