Shtrenjtohen qiratë, por apartamentet po shiten më lirë! BSH: Të huajt blenë 26% të pronave në 2023-shin, në Tiranë e bregdet

Shtimi i turistëve të huaj, por edhe çmimet e larta të apartamenteve, po fuqizojnë tregun e qiradhënies. Çmimet e qirave janë rritur në gjashtëmujorin e dytë të vitit të kaluar thotë Banka e Shqipërisë, për shkak të kërkesës së lartë për apartamente me qira.

“Çmimet e qirasë sipas agjentëve kanë shënuar rritje gjatë periudhës. Ky informacion mbi kërkesën dhe çmimet e qirasë vjen kryesisht nga agjentët që kryejnë aktivitet në zonën e kryeqytetit”, thotë Banka e Shqipërisë.

Aktualisht në Tiranë, qiratë e apartamenteve të madhësive të ndryshme, vijojnë nga 350 euro e më lartë. Ndërsa në periferi mund të gjesh edhe poshtë kësaj vlere. Por teksa qiratë raportohen të rritura, kompanitë e anketuara thonë se është ulur çmimi për metër katror për apartamentet e shitura.

Banka e Shqipërisë raporton se kompanitë e pyetura kanë deklaruar se çmimet e apartamenteve kanë rënë me 7.6% në raport me gjashtëmujorin e parë të vitit 2023, por janë 3.2% më të larta se vjet, ndërsa vetëm në Tiranë u ulën me 10.1% nga qershori në dhjetor 2023.

Ndikim në këtë rënie të çmimeve ka dhënë edhe ulja e kërkesës nga qytetarët të cilët po orientohen drejt shtëpive me qira. Ndërkohë që është rritur pesha e pronave të shitura që blihen nga të huajt. Shpesh shtetasit jo-rezident janë ‘fajësuar’ si shkaktarët kryesor për këtë shtrenjtim të apartamenteve, pasi për të ardhurat e tyre çmimet në Shqipëri janë të përballueshme.

26% e apartamenteve në gjashtëmujorin e dytë të vitit të kaluar u blenë nga të huajit, kryesisht në qendër të vendit dhe përgjatë bregdetit.

“Rreth 2/3 rezultojnë shtetas të vendeve të BE-së. Në tërësi, pesha e blerësve jo-rezidentë është rikthyer në rritje pas një ecurie në rënie që prej vitit 2020”, thuhet në raportin e Bankës së Shqipërisë.

Ndërsa pronat e tjera të blera për banim, 60% janë financuar me kredi bankare dhe huaja ka mbuluar deri në 60% të vlerës. Vjet teprica e kredisë për qytetarët për blerje banesë është 180 miliardë lekë, ndërsa për bizneset ishte 160 miliardë lekë.

K.T.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • XXX: 30/04/2024 16:54

    Do ulen akoma se ja futen kot rit cmimet dyfish pa kuptim, u bë dedi kos, cilesia e punimeve cop cop, cmimi ne stratosfere.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Turqi/ Zjarre masive në juglindje të vendit, humbin jetën 5 persona, 44 të lënduar nga flakët

Turqi/ Zjarre masive në juglindje të vendit, humbin jetën 5 persona, 44 të lënduar nga flakët