Shtyhet sërish seanca gjyqësore për Saimir Tahirin, mungon prokurori! Ish-ministri kërkon lirinë pas njohjes së kohës së paraburgimit

Shtyhet sërish seanca gjyqësore për Saimir Tahirin, mungon prokurori! Ish-ministri kërkon lirinë pas njohjes së kohës së paraburgimit

Saimir Tahiri, foto arkiv

ELBASAN- Seanca në Gjykatën e Elbasanit për ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri është shtyrë sërish. Shkak për shtyrjen e seancës është bërë mungesa e prokurorit, nërsa ish-ministri ka paraqitur kërkesën për liri. Ai kërkon llogaritje të kohës së paraburgimit.

Tahiri i cili po vuan dënimin e formës së prerë, pasi është dënuar për shpërdorim detyre. Tahiri dërgoi 2 muaj më parë një kërkesë Gjykatës së Elbasanit për njohjen e kohës së paraburgimit.

Më 4 shkurt të këtij viti, Apeli i Gjykatës Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit pas një seance maratonë, dënoi Tahirin me 5 vite burg për ‘Shpërdorim të detyrës’. Por me gjykim të shkurtuar dënimi u ul në 3 vite e 4 muaj burgim. Tahiri u dënua vetëm për "Shpërdorim detyre" duke i ‘shpëtuar’ akuzave “Korrupsion të zyrtarëve të lartë”, “Trafik të lëndëve narkotike kryer në bashkëpunim” dhe “Grup të strukturuar kriminal".

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Ledi: 31/01/2023 15:57

    Saimur Tahiti NUK ishte ne dosjen e drejtesine italiane dhe u denua nga klani i Saliut ne drejtesi

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Budapesti flet spanjisht, Sevilla fiton Europa League! 120 minuta, 2 gola dhe 7 penallti në finalen kundër Romës

VIDEO/ Budapesti flet spanjisht, Sevilla fiton Europa League! 120 minuta, 2 gola dhe 7 penallti në finalen kundër Romës