Megaoperacioni/ Si bëri Ilirian Zaimi miliona euro në vitet 2014-2017, një perandori ekonomike me plantacione hashashi në zonën e Skraparit

Në dosjen e megaoperacionit 'Shpirti' kanë dalë në dritë shumë detaje të forta nga kultivimi dhe trafiku i drogës në Shqipëri. Në një moment përmbledhës në dosje thuhet bashkëpunëtorët e drejtësisë kanë bërë deklarata përputhëse e të detajuara në lidhje me grupin kriminal me përbërje shqiptarë, të cilat janë në konvergjencë me veprimet hetimore të kryera në kuadër të hetimeve. Sipas tyre që nga viti 2014 deri në vitin 2017; kanë trafikuar sasi të konsiderueshme të lëndës narkotike të tipit marijuanë nga Shqipëria, me nisje nga brigjet e Vlorës, në Itali, dhe fitimet kanë qenë kolosale, nga 1.4 deri në 1.6 milionë euro fitime për një rrugë. Gjatë kësaj periudhë mendohet se janë bërë të paktën 8 rrugë, pra një fitim prej 12 milionë eurosh.

Kreu i bandës Ilirjan DUCELLARI (alias Zaimi)  i thërritur "Lani" ka pasur plantacione gjigante kultivimi hashashi në zonën e Skraparit, një në territorin e Çorovodës me rreth 7.000 (shtatë mijë) bimë, një tjetër në pyllin që ndodhej mes Prishtës e Çepanit, me rreth 8.000 (tetë mijë) bime: Më herët në atë plantacion te fundit "Lani" kishte kultivuar 30.000 (tridhjetë mijë) bimë të tjera.

Pjesë nga dosja


Lajmi kryesor:

Zbardhet dosja e ‘Shpirtit’/ Më shumë se 12 milionë euro fitime në 3 vite, koka e grupit 'Lani' me plantacione gjigante kanabisi në Skrapar! Emrat e 'të penduarve'


K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kush fiton më shumë bashki në zgjedhjet e pjesshme vendore Basha apo Berisha?×

Lajmi i fundit

John

Zgjedhjet në 6 bashki, Braho: Nën logon e partisë garojnë ata që zgjedh kryetari, i cili rezulton nga vërtetimi i gjykatës! Beqiri: Meta u takua me Ballën për datën, e kamufloi për t'i bërë qefin Berishës