Si duhet të kujdesemi për buzët gjatë stinës së verës?

Si duhet të kujdesemi për buzët gjatë stinës së verës?

Foto ilustruese

Po aq sa është koha perfekte dhe më e përshtatshme për pushime, vera është po ashtu dhe një stinë paksa e vështirë për lëkurën e trupit kjo për shkak të ekspozimit të vazhdueshëm në  diell si dhe përballjes me temperaturat e larta.

Shumica e njerëzve duhet të jenë të vetëdijshëm se mbrojtja bazë që nuk duhet të injorohet është kremi kundër diellit. Në veçanti, buzët janë një pjesë delikate e trupit tuaj dhe kanë nevojë për vëmendje të veçantë gjatë të gjitha stinëve dhe kanë nevojë  për një përkujdesje më specifike.

1. Aplikimi i kremi ​​hidratues çdo ditë

Ju mund të mendoni se buzët e thata janë zakonisht një problem dimëror. Megjithatë, edhe vera i lë buzët tuaja pa lagështi, kjo është arsyeja pse ju duhet t'i hidratoni ato duke përdorur balsamët dhe hidratuesit e duhur të buzëve

2. Kremi hidratues duhet të jetë i pasur me SPF

3. Trajtimi i buzëve me maska. Për shembull, kombinimi i sheqeri dhe vajit të ullirit, të cilit i keni shtuar pak mjaltë do t’i pastrojnë në mënyrë perfekte buzët tuaja dhe do t’u japin atyre ushqim dhe butësi.

4. Para aplikimit të buzëkuqit rekomandohet aplikimi i një balsami, i cili do t'i mabajë buzët  e buta.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Ish-koloneli amerikan: Sulmuesit në Banjskë ishin të pajisur si një këmbësori ushtarake

Ish-koloneli amerikan: Sulmuesit në Banjskë ishin të pajisur si një këmbësori ushtarake