Si e zhduku Basha 'de juro' aleatin Mustafa Lici në zgjedhjet e 25 prillit pas kritikave dhe presionit të vazhdueshëm

Si e zhduku Basha 'de juro' aleatin Mustafa Lici në zgjedhjet e 25 prillit pas kritikave dhe presionit të vazhdueshëm

Kreu i Partisë Mendimi Liberal Demokrat Mustafa Lici, është shfaqur sot për të folur në lidhje me djalin e tij Ibrahim Lici, i akuzuar për vrasjen e 32-vjeçarit Endri Mustafa që u gjet i vdekur në zonën e Livadheve në Shkodër.

Por Lici nuk është emër i panjohur për organet e drejtësisë dhe jetën politike në vend.

Lideri i kësaj partie njihet edhe për aleancën të shumëdebatueshme me kryeopozitarin Lulzim Basha.

Basha rakordoi koalicionin parazgjedhor megjithëse e dinte shumë mirë se ai ishte babai i Ibrahim Licit, të shpallur në kërkim me akuzën e vrasjes së vëllezërve Ibrahim dhe Astrit Bilali në mars 2019 si dhe ngjarje të tjera të rënda në Shkodër.

Fill pas takimeve, Basha u vendos para kritikave të vazhdueshme për shkak të lidhjeve që kjo forcë politike presupozohej të kishte me botën e errët të krimit.

Presioni i vazhdueshëm bëri që Basha të prishte “de juro” marrëveshjen për të vazhduar bashkëpunimin vetëm “de facto” ku Lici bëri fushatë elektorale në Shkodër për llogari të Partisë Demokratike.

Në draftin fillestar të marrëveshjes së publikuar nga demokratët, këta të fundit kishin listuar 13 parti të tjera krahas tyre duke çuar në 13 numrin total të partive të koalicionit.


Lajmi kryesor:

U ekzekutua me plumb në gojë, zbardhet vrasja e Endri Mustafës në Shkodër! Policia: Vrasësit janë Ibrahim Lici dhe një 15-vjeçar! Flet gruaja e viktimës: Nuk na e kanë bërë Licët


J.GJ./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    I kishte mbetur 1 vit e 8 muaj burg, gjykata liron Tahirin. Si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Turi i mirënjohjes, Rama e Veliaj: Fitore historike më 14 maj, shqiptarët na dhanë besimin për ta çuar Tiranën përpara

Turi i mirënjohjes, Rama e Veliaj: Fitore historike më 14 maj, shqiptarët na dhanë besimin për ta çuar Tiranën përpara