Si në ëndërr, shtëpia e bosit të drogës ‘El Chapo’ pjesë e një lotarie në Meksikë për vetëm 16 dollarë

MEKSIKË- Duket si një ëndërr, por qytetarët në Meksikë mund të fitojnë shtëpinë e bosit të drogës  Joaquin "El Chapo" Guzman, për vetëm 250 pesos (16 dollarë).

Vlera e kësaj shtëpie është 184,000 dollarë, por qeveria Meksikane ka vendosur që përmes një llotarie të mund ta fitojë kushdo me pak fat, vetëm me 16 dollarë, çmimi i biletës për t’u bërë pjesë e kësaj loje.

Shtëpia e tij e cila ndodhet në Culiacan, një ndër qytetet më të rrezikshme në botë, është përdorur nga “El Chapo”, në një nga skenat e arratisjes së tij.

Guzman ka arritur të arratiset nga burgu i sigurisë së lartë në vitin 2001, më pas në vitin 2004 përmes një tuneli dhënë vitin 2015, por është arrestuar të 3 herët që ka tentuar t;i shmanget burgut.

Në vitin 2017 ai u ekstradua në SHBA dhe u dënua, dy vjet më vonë, për akuza të shumta përfshirë shpërndarjen e kokainës dhe heroinës, armëmbajtjes pa leje dhe pastrimit të parave.

Aktualisht “El Chapo” po vuan dënimin e përjetshëm.

Ai ishte një nga trafikantët më të mëdhenj të drogës në SHBA dhe në vitin 2009, hyri në listën e Forbes të njerëzve më të pasur në botë, me një pasuri të vlerësuar prej 1 miliard dollarë.

Shorti do të përfshijë gjithashtu një rezidencë që i përkiste ish-udhëheqësit të kartelit Juárez Amado Carrillo në zonën ekskluzive të El Pedregal në jug të qytetit të Meksikës e cila është vlerësuar të jetë me vlerë rreth 3.8 milion dollarë.

Në përgjithësi, 22 prona do të hidhen në short, me një vlerë totale prej  12.5 milion dollarë.

J.GJ./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vizita e Presidenti Begaj në Kosovë, si i vlerësoni mesazhet dhe takimet që zhvilloi?×

Lajmi i fundit

8 ushtarë të tjerë rusë të dyshuar për krime lufte në Bucha, plaçkitën shtëpitë e braktisura

8 ushtarë të tjerë rusë të dyshuar për krime lufte në Bucha, plaçkitën shtëpitë e braktisura