Si ta ndaloni frikën nga koronavirusi të ndikojë në shëndetin mendor

Foto ilustruese

Koronavirusi ka krijuar  një situatë serioze dhe meriton vigjilencën dhe vëmendjen tuaj, por vërshimi i informacionit, masat paraprake dhe paralajmërimet mund të ndikojnë vërtetë shumë në shëndetin tuaj mendor.

Sipas CNN, më poshtë janë disa këshilla për mbajtjen e një të mesmeje të lumtur:

Gjeni disa burime që ju besoni për tu informuar.

Kufizoni mënyrat e informimit, bëhuni i  disiplinuar me përdorimin e mediave sociale dhe dini kur të largoheni.

Emërtoni frikën tuaj.

Mund t’ju ndihmojë për t'u ulur dhe me të vërtetë të shqyrtoni se çfarë shqetësimi specifik ju keni. 

Nëse frika juaj është praktike, mendoni për një plan: Cilat janë opsionet e tjera nëse nuk mund të bëni punën?

Keni kursime apo mbështetje? Të jesh i përgatitur për frikën tuaj do t'ju ndihmojë t’i mbani ato në kontroll.

Mendoni jashtë vetes suaj: Meqenëse veprimi mund të qetësojë ankthet tona, ju mund të dëshironi të merrni parasysh gjithashtu atë që mund të bëni për të ndihmuar të tjerët që mund të preken më shumë nga shpërthimi sesa ju, si shërbimi ose punonjësit në orë që mund të kenë nevojë të vendosin veten në rrezik joproporcional.

Kërkoni mbështetje, por bëjeni atë me mençuri. 

Nëse doni të bisedoni më një mik mbi lajmet e fundit të shpërthimit ose planet e emergjencës së familjes suaj, përpiquni të mos krijoni një hapësirë stresuese.
Shikoni për dikë që po e trajton atë ndryshe, ose për ndihmë profesionale nëse është një mundësi e disponueshme. 

Kushtojini vëmendje nevojave tuaja themelore. 

Mos harroni praktikat thelbësore, të shëndetshme që ndikojnë në mirëqenien tuaj çdo ditë,  të merrni gjumë të mjaftueshëm, ushqim të duhur, aktivitet fizik dhe dalje jashtë sa më shumë që të jetë e mundur. 

Mos e ndëshko veten për shqetësimin që ke.

Ju lejohet të shqetësoheni ose të ndjeheni keq dhe ato ndjenja normale në kohë krize. 

Celësi është të punoni drejt kuptimit dhe kontekstualizimit të frikës suaj, në mënyrë që ata të mos ju pengojnë të jetoni jetën tuaj sa më shëndetshëm.

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të bëhet me detyrim vaksinimi kundër COVID-19?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

COVID/ Punëdhënësit në SHBA humbasin durimin me të pavaksinuarit, imponojnë rregulla për t'i detyruar të vaksinohen