Si u zbulua skema e fajdexhinjve në Shkodër? Nga borxhi i djemve të ish-prefektit te denoncimi i tij

Si u zbulua skema e fajdexhinjve në Shkodër? Nga borxhi i djemve të ish-prefektit te denoncimi i tij

Paulin Radovani

Skema e fajdexhinjve e cila u zbulua nga Prokuroria dhe Policia e Shkodrës ka për denoncues ish-prefektin e Shkodrës, Paulin Radovanin.

Report Tv mëson se denoncimi i Radovanit erdhi pikërisht pasi dy djemtë e tij kishin rënë pjesë e kësaj skeme fajdesh duke marrë para hua nga grupi në të cilin bënin pjesë ish-kancelarë gjykate, policë dhe noterë, dhe ish-drejtori i LSI-së i Patentave në Shkodër. Mësohet se për shkak të borxhit që dy djemtë e  Radovanit kishin marrë pranë këtij grupi, ata i kanë sekuestruar disa prona. Kjo pasi kush nuk paguante borxhin, për 1 javë anëtarët e kësaj organizate kriminale, i merrnin makinat dhe pronat dhe i kalonin në emër të tyre.

Dy djemtë e tij, njëri prej të cilëve anëtar në Këshillin aktual të Bashkisë Shkodër, Elton Radovani, si shkak i vesit të bixhozit dhe varësisë ndaj kazinove, nisën duke marrë hua shuma të mëdha parash te persona të ndryshëm në Shkodër. Aktualisht të dy djemtë e tij janë larguar jashtë vendit, ndërsa vetë Radovani ka marrë statusin e dëshmitarit të mbrojtur.

Në këtë skemë është provuar se janë të përfshirë 22 persona, 12 prej tyre kanë rënë në pranga, katër janë shpallur në kërkim, dhe tre janë pezulluar nga detyra dhe janë me masë detyrim paraqitje, mes të cilëve një polic dhe një notere.

Hetimet për zbulimin e tyre kishin nisur prej 25 janarit të 2019-ës nga Prokuroria e Shkodrës në sajë të referimeve nga policia e këtij qarku. 

Paulin Radovani ka qënë prefekt i Shkodrës i zgjedhur nën siglën e LSI, teksa në Shkodër ai njihet edhe si biznesmen në sektorin fason. 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • SHPRESA: 23/03/2019 12:25

  Brravo Zt Paulin

  Përgjigju
 • SHPRESA: 23/03/2019 12:23

  “Nje e nga nje gure ndertohet kalaja” BRRAVO Zt Paulini!!!!

  Përgjigju
 • Vlonjati: 15/03/2019 07:03

  Një Mut ka për të ndodhur, të gjith të arrestuarit do lirohen me masën detyrim paraqitje..

  Përgjigju
 • Jdjej: 14/03/2019 18:24

  Ca ka ktu per grup kriminal? Ku eshte krimi ktu? Mer borxh bie dakord me perqindjen dhe duhet ta shlyes. A detyroi njeri me mar borxh? Edhe banka kur mer kredi dhe nuk e shlyen te mrr shpine. Banka bande kriminale eshte? Apo jan mesuar kta legenat me mar borxh e mos me i kthy. Maksimumi akuzoi per mospagim taksash dhe akrivitet i palicensuar po jo bande kriminale. Akoma ka prokurore debila qe ngrejne akuza kot me kot pa lidhje.

  Përgjigju
  • Dona: 15/03/2019 10:57

   Bravooo... jo po ra ne qetsi shkodra se po benin namin kta... nuk merren me ata qe po vjedhin e vrasin

  • Mks: 14/03/2019 21:19

   Është krim, sepse nuk është e ligjshme të japin e marrin njerëzit para borxh me kamatë. Këta që japin borxhe me kamatë, a paguajnë tatime?

 • Xhavit Dedej: 14/03/2019 18:16

  Ca eshte ky turp or p.... motre. Marin borxh familjarisht me lujt bixhoz dhe pastaj i fusin 1 kallezim atyre qqe kane dhene paret. Pse re kjo eshte lufta krimit ne shkider. Oooo Paulin moter...q..iri ku i ke cunat. Me qese plastike do te vijne te paketum se allahile kte qe ke bo ti as krikinelat me te medhenj nk e bejne. Kudo ti kesh cunat or lum miku kane me te ardh copash dhe ti e din kte.

  Përgjigju
 • lul ta: 14/03/2019 18:09

  o paulin vec burnni ske tregu vec ke myt djemt tuj me durt tuja

  Përgjigju
 • bujo: 14/03/2019 17:48

  nuk keni zgjidh gja o paulin spiuni se djemt tuj edhe ti se keni gjate pa merak

  Përgjigju
  • hakun: 14/03/2019 18:19

   Te paska djegur "vizita" e sotme?,

 • Sondazhi i ditës:

  Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

I dënuar me 25 vite burg në Itali, Gjykata e Tiranës njeh vendimin për ‘Ufon’! Ilir Paja nuk do ekstradohet, dënimin do e shlyejë në Shqipëri

I dënuar me 25 vite burg në Itali, Gjykata e Tiranës njeh vendimin për ‘Ufon’! Ilir Paja nuk do ekstradohet, dënimin do e shlyejë në Shqipëri