Siguria gjatë sezonit turistik, bllokohen 8 skafe dhe jet ski në Ksamil, Shëngjin dhe Durrës! Drejtuesit gjobiten me 10 mijë lekë

Pas ngjarjes tragjike një vit më parë, ku një skaf goditi për vdekje 7-vjeçaren Jonada Avdia, qeveria pati premtuar kontrolle të rrepta për të gjithë drejtuesit e mjeteve të ujit në të gjithë vijën bregdetare. Me nisjen e sezonit turistik, policia kufitare ka vijuar me kontrollet dhe ka bllokuar 8 skafe dhe jet ski në Ksamil të Sarandës, në Durrës dhe në bregdetin e Shëngjinit në Lezhë.

Drejtuesit e 8 mjeteve lundruese janë ndëshkuar me masë administrative 10 000 lekë secili. Në Ksamil, Policia Kufitare ka bllokuar 4 mjete lundruese skaf dhe në plazhin e Durrësit është bllokuar një mjet lundrues argëtimi “Jet ski”. Drejtuesit e këtyre mjeteve janë gjobitur për mungesë dokumentacioni.

Në Shëngjin ajnë bllokuar du jet ski, pasi drejtuesit e mjeteve lundruese janë konstatuar duke kryer manovra të rrezikshme në det, në afërsi të pushuesve. Policia u ka bllokuar mjetet, si edhe i ka gjobitur me 10 mijë lekë. Gjithashtu, gjatë kontrolleve, shërbimet e Policisë Kufitare në Shëngjin kanë bllokuar me afat njëjavor, një tjetër mjet lundrues argëtimi “Jet ski”, pasi nuk kishte dokumentacionin në bord. Gjatë kësaj jave, janë bllokuar edhe 7 mjete të tjera lundruese në kuadër të kontrolleve që po ushtrohen. 

Kujtojmë se siguria gjatë sezonit turistik ka qenë në vëmendje, por kulmoi pas tragjedisë në brigjet e detit jon, ku humbi jetën 7-vjeçarja Jonada Avdiaj. Ngjarja e rëndë ndodhi një vit më parë (2 gusht) në Plazhin e Potamit në Himarë, ku 7-vjeçarja Jonada Avdia, u godit për vdekje nga një skaf, teksa po lahej në det.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)