‘Simbol i rezistencës së diktaturës komuniste’, Meta mesazh ngushëllimi për ndarjen nga jeta të Qani Sadikut: Mbrojtës i idealit për liri

 ‘Simbol i rezistencës së diktaturës komuniste’, Meta mesazh ngushëllimi për ndarjen nga jeta të Qani Sadikut: Mbrojtës i idealit për liri

Qani Sadiku dhe Ilir Meta

Presidenti Ilir Meta, ka shprehur trishtimin për ndarjen nga jeta të Qani Sadikut, një simbol i rezistencës heroike kundër diktaturës komuniste.

Me një footgrafi, Meta thotë se Sadiku është dëshmi e shpirtit të pamposhtur dhe sakrificës në mbrojtje të idealit të shqiptarëve për liri, demokraci, shtetit të së drejtës dhe dinjitetit njerëzor.

Presidenti shton se me forcën e karakterit dhe burrërinë e pashoq, ai përballoi terrorin më të egër duke na frymëzuar të gjithëve me shembullin e tij të rezistencës ndaj autoritarizmit dhe çdo forme dhune, që cënon liritë dhe të drejtat e njeriut

“Ngushëllimet më të ndjera familjes Sadiku dhe komunitetit të ish-të përndjekurve politikë! Të prehet në paqen e merituar!”, shkruan Meta në rrjetin e tij social Facebook.

Qani Sadiku në vitin 1973 është internuar nga Elbasani në Borsh të Sarandës, 5 vjet për aktivitete politike. Ai u shpall fajtor me motivacionin "agjitacion e propagandë" dhe u dënua me 10 vjet burg në Spaç. Në vitin 1990 ndodhej në kampin e Shën Vasilit në Sarandë ku u bë pjesë dhe e një greve të të dënuarve. Gjithsej ka kryer 18 vjet e 7 muaj burg.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi