Siria, Unicef: Shtatëdhjetë mijë fëmijë të zhvendosur për shkak të dhunës në Veri-Lindje

"Rreth 70,000 fëmijë janë shpërngulur për shkak të luftimeve në veri-lindje të Sirisë, të cilat janë bërë akute për këtë javë".

Kjo u raportua nga UNICEF, duke konfirmuar "se të paktën 4 fëmijë u vranë dhe 9 të tjerë u plagosën, ndërsa shtatë fëmijë u vranë në Turqi". Për më tepër, "tre objekte dhe automjete mjekësore dhe një shkollë u sulmuan. Stacioni i ujit A'louk që furnizonte me ujë rreth 400,000 njerëz në Al-Hasakeh është jashtë shërbimit".

UNICEF shpreh "shqetësim" për "të paktën 170 mijë fëmijë që mund të kenë nevojë për ndihmë humanitare për shkak të dhunës së vazhdueshme në zonë.

Përkundër dhunës, UNICEF po punon me partnerët e saj për të garantuar ndihmë të menjëhershme humanitare, e cila përfshin: ndihmën e parë për familjet që vijnë në strehimore kolektive, shpërndarjen e 95,000 litra ujë dhe 12 tankera për të kompensuar mungesën e ujit në strehëzat në qytetin Al-Hasakeh, planifikimi i riparimit të stacionit A'louk.

 "UNICEF vazhdon të mbështesë shpërndarjen e ujit të pijshëm dhe ofron shërbime shëndetësore dhe ushqimore në kampin Al-Hol, ku jetojnë rreth 64 mijë fëmijë dhe gra".

"Ndërsa dhuna vazhdon të përshkallëzohet, UNICEF po kërkon përsëri nga palët ndërluftuese dhe të gjithë ata që mund të ushtrojnë ndikim, për të mbrojtur fëmijët. 

  • Sondazhi i ditës:

    Si ka ndryshuar cilësia e arsimit gjatë pandemisë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Filmoi gjestin fyes të futbollistit të Romës, personazhi i njohur publik ‘denoncon’ Zaniolon (VIDEO)