Situata COVID-19! Vijojnë shifrat e larta! 289 raste të reja dhe asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

Situata COVID-19! Vijojnë shifrat e larta! 289 raste të reja dhe asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

Spitali Infektiv

Vijojnë shifrat e larta të infektimeve me COVID-19. Në 24 orët e fundit janë regjistruar 289 raste të reja në vend, një ulje prej 4 rastesh në raport me një ditë më parë.

Pavarësisht kësaj, numri i rasteve të reja ditore mbetet ende shqetësues, pikërisht në këtë periudhë të rritjes së kontakteve, për shkak të lëvizjeve përgjatë sezonit veror.

Fatmirësisht nuk është shënuar asnjë humbje jete gjatë 24 orëve të fundit.

Janë kryer 1021 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 289 qytetarë, në këto bashki:

203 në Tiranë, nga 10 qytetarë në Durrës, Fier, 9 në Vlorë, 8 në Sarandë, 7 në Gjirokastër, nga 6 qytetar në Patos, Lushnjë, nga 4 qytetarë në Shkodër, Lezhë, nga 3 qytetarë në Kurbin, Roskovec, nga 2 qytetarë në Krujë, Korçë, Elbasan, nga 1 qytetar në Shijak, Kamzë, Vorë, Kavajë, Dibër, Divjakë, Mallakastër, Himarë, Përmet, Tepelenë.

Janë 1,644 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin, ndërsa në spitalin COVID3 po marrin trajtim 15 pacientë. Janë shëruar 32 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 273,652 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (25 Qershor 2022)

Raste të reja ditore         289

Të shëruar në 24 orë       32

Të shtruar në spitale        15

Humbje jete në 24 orë      0

Testime ditore                1021

Testime totale          1,843,368

Raste pozitive              278,793

Raste të shëruara         273,652

Raste Aktive                     1,644

Humbje jete                      3,497

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                               1,203

Fier                                     122

Vlorë                                    90

Durrës                                  54

Lezhë                                   46

Gjirokastër                           39

Shkodër                               27

Elbasan                                22

Korçë                                    19

Berat                                     11

Dibër                                      8

Kukës                                     3

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me nismën e PS për të larguar nga funksionet publike bashkëpunëtorët e ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Sezoni mbreslënës në Seria A, Kristjan Asllani pretendent për çmimin ‘Golden Boy’

Sezoni mbreslënës në Seria A, Kristjan Asllani pretendent për çmimin ‘Golden Boy’