Situata me reshjet, përmbytje në Përmet, Memaliaj e Mifol! Gjatë natës evakuohen 10 familje nw fshatin Fitore (VIDEO)

Situata në Mifol gjatë natës ka qenë e vështirë ku niveli i Vjosës shkoi deri në 7.50m.

Me ndryshimin e drejtimit të erës nga jugperndimi në veriperëndim ka pasur një tërheqje më të mirë të shkarkimit të Vjosës në det dhe niveli aktual është 7.00 m.

Autoritetet vendore njoftojnë se nga llogaritjet paraprake të niveleve ne 3 pikat e matjeve të nivelit në Përmet, Memaliaj dhe Mifol niveli deri në orën 14:00 të shkojë deri në 6.00 m.

Gjatë natës ka pasur evakuime të 10 familjeve në fshatin Fitore për shkak të prurjeve të shumta që ka pasur Vjosa, nderkohë një biznes baxho është përmbytur duke i shkaktuar dëme të shumta , po ashtu dhe tokat anës lumit janë nën pushtetin e ujit.


Lajmi kryesor:

Reshjet e shiut, rrezikohet përmbytja e disa zonave! Në Fushë-Krujë mbi 50 banesa nën ujë! Në Durrës rinis lundrimi i trageteve! Meta thirrje qeverisë: Ndihmoni çdo qytetar (VIDEO)


E.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A është gati Shqipëria për sezonin e ri turistik?×

Lajmi i fundit

John

Ekzekutimi në Elbana/ Dalin pamjet, kjo është makina e djegur që dyshohet se i përket autorëve