Situata në SHISH, Rama: Sipas partnerëve shkëlqen, por për çështjet e brendshme asnjë rol cilësor në siguri

 

Për Kryeministrin Rama roli i Shërbimit Informativ Shtetëror për çështjet e sigurisë së brendshme duhet të jetë më cilësor. Në ‘Real Story’ në Report Tv me gazetarin Sokol Balla ai tha se nga partnerët shërbimi ka marrë notë shumë të mirë por këtë nuk e ka bërë brenda vendit.

“SHISH qysh prej vitit 1997 dhe në vijim i është deleguar në një farë mënyre partnerëve. SHISH ka një performancë me 2 pamje, njëra është ajo pamje në bashkëpunim me partnerët ku sipas të gjykimeve të partnerëve shkëlqen. Nga ana tjetër performance shumë e dobët për çështjet e brendshme të sigurisë. Asnjë rol kualitativ në luftën kundër krimit e korrupsionit. Është lënë në prehrin e partnerëve tanë strategjikë, të cilët nga ana tjetër nuk është se kanë qenë shumë të hapur për të pranuar më shumë se sugjerimeve sa i përket Shërbimit Informativ Shtetëror”, tha Rama.

Kryeministri foli edhe për sulmin kibernetik tw Iranit.

“Sulmi kishte si qëllim marrjen e të gjitha të dhënave nga shërbimet online dhe shkatërrimin e sistemeve. Pra kthimin aty ku ishim. Goditjet në sistemet e tjera që janë të pavarura vijnë për shkak të prapambetjeve në investime e trajtime. Për investimin në fushën e sigurisë po t’i referohemi FA, jemi future në një disiplinë të imponuar nga NATO. Pagat e ushtarakëve për herë të parë janë rritur dhe këtë vit me 30%, do vijojnë të rriten dhe me pagat e ushtarakëve do të arrijnë të barasvlefshme me ushtritë e rajonit”, tha Rama.


Lajmi kryesor:

Rama: Opozita harmoni me Kremlinin, neveri se kërcënon me protesta! SPAK 'i shkon shtat' të hetojë Berishën! Sulmi nga Irani prej MEK? SHBA na e ka borxh


B.K./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Bandat survejojnë Policinë, a është ky triumf i krimit ndaj shtetit?×

Lajmi i fundit

Sherr mes policëve në Tiranë, nisin hetimet për 2 efektivët, Rigers Iljazi dhe Vladimir Laska

Sherr mes policëve në Tiranë, nisin hetimet për 2 efektivët, Rigers Iljazi dhe Vladimir Laska