Skandal në një gjykatë në Itali, vrasësi apeloi vendimin, nëna vesh bluzën me trupin e copëtuar të së bijës në shenjë revolte

Skandal në një gjykatë në Itali, vrasësi apeloi vendimin, nëna vesh bluzën me trupin e copëtuar të së bijës në shenjë revolte

Alessandra Verni, nëna e vajzës që u përdhunua dhe u vra

Nëna italiane e një 18-vjeçareje të vrarë ka shkuar në gjykatë e veshur me një bluzë të printuar të trupit të copëtuar të vajzës së saj, pasi vrasësi i saj apeloi një pjesë të dënimit të tij. Pamela Mastropietro u vra dhe u copëtua në janar 2018 nga tregtari nigerian i drogës Innocent Oseghale. Ai ka apeluar një pjesë të dënimit ku fillimisht u zbulua se kishte sulmuar seksualisht adoleshenten përpara se ta vriste. Nëna e Mastropietro-s, Alessandra Verni, mori pjesë dje në gjykatën e apelit në Perugia e veshur me një bluzë që tregonte pamjet e tmerrshme të trupit të vajzës së saj.Kjo shkaktoi një përplasje në sallën e gjyqit ku Verni dhe Oseghale u morën me forcë nga njëri-tjetri nga policia.

"E keni parë çfarë i ka bërë? Ai njeri që e përdhunoi dhe e torturoi, duhet të kalbet në burg", tha Verni për vajzën e saj të vrarë.

Bluza e saj tregonte kokën e copëtuar të së bijës. Seria e fotografive tronditëse u krijuan gjithashtu në mënyrë që pjesët e shkëputura të trupit të përbënin strukturën e një trupi. Oseghale, 32 vjeç, u shpall fajtor dhe u dënua me burg në vitin 2019 për vrasjen e 18-vjeçares Mastropietro dhe po apelon kundër një pjese të dënimit të tij për përdhunim. Oseghale mbërriti në Itali në vitin 2014 si azilkërkues, por kishte hequr dorë nga programi i tij i refugjatëve në vitin 2017, një vit para se të vriste Mastropietro.

Gjykatësi e pyeti Oseghale nëse kishte ndërmend të merrte pjesë në seancën e ardhshme në shkurt. Pasi diskutoi me avokatin e tij, ai i tha gjykatës se nuk do ta bënte. Dënimi i përjetshëm i Oseghale do të shkurtohet nëse gjykata e apelit e shpall atë të pafajshëm për përdhunim. Mastropietro u vra pasi u largua nga një qendër shërimi nga varësia e drogës në Macerata në rajonin Marche në fillim të 2018. Hetuesit e kuptuan se ajo kishte vendosur të largohej nga objekti dhe e bëri udhëtimin në stacionin lokal të trenit në këmbë.

Pasi u largua nga qendra e rikuperimit, Mastropietro u përpoq të gjente drogë në Macerata. Më pas ajo u takua me Oseghale, një tregtar lokal droge nga Nigeria, atëherë 29 vjeç. Një ditë më vonë, një kalimtar vuri re dy valixhe të braktisura në një kanal të vogël. Trupi i gjymtuar dhe i copëtuar i Mastropietro u gjet brenda tyre. Tregtari i drogës Oseghale u akuzua për shitjen e drogës Mastropietro, përpara se ta, përdhunonte dhe ta godiste me thikë. Policia gjeti veshjet e gjakosura të Mastropietro në shtëpinë e Oseghale, raportojnë mediat e huaja.

 

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Formula 1: Max Verstappen 'mbret' edhe në Spanjë, Norris dhe Hamilton në podium

Formula 1: Max Verstappen 'mbret' edhe në Spanjë, Norris dhe Hamilton në podium