U arrestua për 6 vepra, vrasësi i Durrësit arriti të shpëtonte me 4 vite burg, kamuflohej si punonjës i ministrisë së Financave me radio policie

REPORT TV ka zbardhur të tjera detaje nga e kaluara kriminale e Altin Ndocit, që zbulojnë edhe një skandal në sistemin shqiptar të drejtësisë. Altin Ndoci i arrestuar në vitin 2015 për disa vepra penale arriti që të dilte nga burgu falë manovrave të drejtësisë pas 4 vitesh. 

Në 2015 ai u arrestua për 6 vepra penale të "Prodhimit dhe mbajtjes pa leje te armeve luftarake", "Prodhimit dhe mbajtjes pa leje te armeve te ftohta", "Mbajtje pa te drejte e uniformes", " Mosbindja ndaj urdherit te punonjesit te rendit publik", "Sigurimi i mjeteve per vjedhje", "Vjedhjes". Por gjykimi i shkurtuar dhe paraburgimi i dhanë lirinë Altin Ndocit pasi bëri vetëm 4 vite burg.

Shkalla e parë e gjykatës së Tiranës e dënoi me 13 vite burg, por duke përfituar nga ulja e 1/3 së dënimit përfundimisht u dënua me 8 vite. Ndoci nuk u ndal me kaq dhe e apeloi vendimin në 2017. Ndër argumentet që përdori Ndoci ishte edhe pretendimi i tij se ka pasur dhe probleme të rënda shëndetësore. Trupa gjykuese me Valdete Hoxhën kryesuese dhe anëtarë Genti Shalën e Astrit Haxhialushin vendosën që të ulin dënimin nga 8 vite burg në 6 dhe me uljen e 1/3 si përfundim u la të kryente 4 vite burg.

Ai u arrestua në 2015 dhe doli nga burgu pas 3 vite, kjo pasi 2 vite në paraburgim i quajtën tre për shkak se në paraburgim iu llogariturën me 1 ditë e gjysëm dhe një vit që më bëri pasi vendimi mori formën e prerë. Kështu gjykimi i shkurtuar dhe paraburgimi i dhanë lirinë Ndocit. Por nga dosja është zbuluar që Altin Ndoci kamuflohej si punonjës i ministrisë së Financave duke mbajtur në xhamin e parë të makinës tabelën me mbishkrimin e këtij dikasteri, ndërsa iu gjetën asokohe edhe dy radio policie. 

(Kliko ketu per te lexuar vendimin e gjykates se Apelit)

 • Sondazhi i ditës:

  A e mbeshtesni nismen Ballkani i Hapur krijuar nga Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut?

Komento

Komente

 • Tosi: 02/05/2020 17:40

  Me thoni nje kuader te lsi apo leshitlikes qe nuk ishte hajdut,te gjithe ne gare per te vjedhur shtetin dhe per te mbushur arken e leshelise dhe te Nafije fallxhores, ju dalshin per hundesh parate qe u vodhen shtetit. leshelija dhe Nafija fallxhorja.

  Përgjigju
 • Miri: 02/05/2020 12:20

  Po te pakten kete here do shkoje ne te semes ndonese me shume kosto jete njerezore

  Përgjigju
 • HYSA: 02/05/2020 11:46

  Gjyqtar Genti Shala e ka liru. Pse nuk del ne veting ky monster sherbetor politik i LSI dhe miliarder?

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Lojërat Olimpike/ Garoi në not, Merizaj e 3 në baderinë e saj por mbetet jashtë gjysmëfinales! Deliaj e mbyll e fundit në qitje