Sondazh, në qoftë se zgjedhjet parlamentare zhvillohen sot

Sondazh, në qoftë se zgjedhjet parlamentare zhvillohen sot

Foto ilustruese

Meqë Berisha e fitoi vulën e PD-së zyrtarisht dhe Basha ka deklaruar se do të regjistrojë një parti të tij (nëse nuk fiton rekursin e vështirë në Gjykatën e Lartë), skena e partive që do të garojnë në zgjedhjet e ardhshme parlamentare është qartësuar. Sidomos edhe pas zyrtarizimit të partive të reja që janë krijuar.

Në këto kushte, vlen të bëhet një matje e pulsit të elektoratit të këtushëm, gjë që e bëra me një sondazh gjatë fundjavës, të realizuar me 2000 SMS krejt të rastësishme të dërguara në të gjithë territorin e vendit (1152 banorë të rritur e klikuan linkun e pyetësorit të dërguar me SMS dhe e plotësuan atë, ndërkohë që kampionin e ripeshova statistikisht për ta përfaqësuar elektoratin e këtushëm sa më mirë gjeografikisht, demografikisht dhe politikisht).

Meqë specialist im IT mundi të përcaktonte me afërsi vendndodhjet e të anketuarve përmes adresave IP, arrita të llogaris me afërsi shpërndarjen e votave në 12 qarqet, dhe po me afërsi, edhe mandatet parlamentare në to.

Nga sondazhi rezultoi se vetëm treçereku i zgjedhësve të këtushëm do të votonin sot për një parti apo një tjetër, ndër shumë partitë në garë. Në tabelën e mëposhtme janë paraqitur vetëm ato që marrin sot mbi 0.5% të votave. Llogaritjen e përafërt të mandateve parlamentare e kam bërë duke u bazuar në kodin aktual elektoral dhe në ndarjen aktuale të zonave zgjedhore.

SHËNIM: Përveç PSD-së së Tom Doshit dhe LZHK-së së Dashamir Shehit, të gjitha partitë e vogla marrin më pak mandate seç do t’u takonin në një sistem të pastër proporcional kombëtar. Kjo, sepse disa vota të tyre janë të shpërndara nëpër qarqe ku nuk e arrijnë dot pragun arithmetik për marrjen e mandatit (votat e PSD-së janë të përqendruara në qarqet Shkodër e Tiranë dhe ato të LZHK-së në Tiranë, prandaj maksimalizohen mandatet e tyre). Dhe nga ndarja e zonave sipas 12 qarqeve, përfitojnë arthmetikisht dy partitë e mëdha, që marrin 18 mandate më shumë se sa do t’u takonin në një proporcional të pastër kombëtar.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • miri: 19/06/2024 17:17

    rezultatet jane te pabesueshme dhe vene ne dyshim sondazhin

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

1/3 e listës së deputetëve e mbyllur, ironizon Sefa: Do shtohen bluzat ‘Free Berisha’ në treg

1/3 e listës së deputetëve e mbyllur, ironizon Sefa: Do shtohen bluzat ‘Free Berisha’ në treg