Sondazhi: Shpallja fajtor e Trump-it në gjyqin e Nju Jorkut ul gjasat e votimit për të në nëntor

Sondazhi: Shpallja fajtor e Trump-it në gjyqin e Nju Jorkut ul gjasat e votimit për të në nëntor

Donald Trump

Një sondazh i ri i kryer menjëherë pas dënimit penal të ish-presidentit Trump në Nju Jork gjeti se një numër i konsiderueshëm republikanësh thonë se kanë më pak gjasa të votojnë për të në nëntor.

Një në 10 votues të regjistruar të GOP tha se dënimi për krim i Trump për fallsifikimin e të dhënave të biznesit do t'i bënte ata më pak të prirur ta mbështesnin atë për president, sipas një sondazhi të Reuters/Ipsos që u mbyll të premten. Sondazhi dy-ditor u krye disa orë pasi një juri në Manhattan të enjten e shpalli Trump fajtor për të gjitha akuzat e ngritura kundër tij nga prokurori i qarkut Alvin Bragg.

Sondazhi gjeti gjithashtu se një shumicë votuesish republikanë, 56%, thanë se përfundimi i rastit nuk do të kishte efekt në votimin e tyre dhe 35% thanë se kishin edhe më shumë gjasa të mbështesnin Trump, i cili pretendon pafajësinë e tij.

Megjithatë, humbja potenciale e një të dhjetës së votuesve republikanë mund të dëmtojë shanset e Trump-it për të fituar përsëri shtetet kyçe të fushëbetejës elektorale, ku Presidenti Biden siguroi fitoren e tij të vitit 2020 ndaj Trump. Atë vit, vetëm 44,000 vota në Gjeorgji, Arizona dhe Wisconsin ndanë Biden dhe Trump nga mandati në Kolegjin Zgjedhor, sipas NPR.

Midis votuesve të regjistruar të pavarur, 25% thanë se bindja e Trump i bëri ata më pak të prirur ta mbështesin atë në nëntor, krahasuar me 18% që thanë se kishin më shumë gjasa, dhe 56% që thanë se dënimi nuk do të kishte ndikim në vendimin e tyre.

Sondazhi Reuters/Ipsos tregoi se Biden dhe Trump megjithatë mbeten në një garë të ngushtë, me 41% të votuesve që thanë se do të votonin për Biden nëse zgjedhjet do të mbaheshin sot dhe 39% thanë se do të zgjidhnin Trumpin. Sondazhi anketoi 2.556 të rritur amerikanë në mbarë vendin me një marzh gabimi prej 2 pikësh për votuesit e regjistruar.

Zgjedhjet presidenciale janë pak më shumë se pesë muaj larg. Shumë republikanë kanë thënë se indinjata lidhur me dënimin e Trumpit ka çimentuar mbështetjen pas ish-presidentit. Fushata Trump postoi shifra mbresëlënëse për mbledhjen e fondeve një ditë pas dënimit të tij, duke arritur në 53 milionë dollarë në 24 orët e para pas rënies së vendimit të fajësisë.

Trump është planifikuar të mësojë masën e dënimit më 11 korrik. Të anketuarit e sondazhit qenë të ndarë në seai duhej të shkonte në burg për krimet e tij, me 53% të votuesve të regjistruar që thoshin se ai nuk duhej të burgosej lidhur me rastin dhe 46% që thoshin se duhej të shkonte ca kohë në burg.

Dënimi i Trumpit, madje edhe burgimi, nuk do ta pengonte atë të vazhdonte të kandidonte për president. Konventa Kombëtare Republikane do të mbahet në Milwaukee, Wisconsin katër ditë pasi Trump të dënohet. RNC miratoi vitin e kaluar rregulla që nuk përfshinin ndonjë dispozitë të posaçme që trajtonte atë që ndodh nëse i propozuari i supozuar shpallet fajtor për një krim.

Trump e ka quajtur vazhdimisht akuzën e tij një "gjueti shtrigash" dhe këmbënguli se Bragg dhe gjykatësi Juan Merchan, të cilët kanë bërë donacione për një grup anti-Trump, ishin të motivuar politikisht. Votuesit u ndanë, me 52% që thanë se prokuroria ishte kryesisht rreth ruajtjes së shtetit të së drejtës dhe 46% thanë se ishte rreth përpjekjes për të penguar Trump të kthehet në Shtëpinë e Bardhë.

Trump është paditur në tre çështje të tjera penale, por ndërlikimet ligjore mund t'i pengojnë këto gjyqe të ndodhin përpara zgjedhjeve të nëntorit. Studiuesit ligjorë i konsiderojnë gjyqet në pritje – të cilat përfshijnë akuzat që Trump ka kryer në mashtrim elektoral dhe se ai ka keqmenaxhuar dokumentet e klasifikuara pas largimit nga detyra – si më serioze se çështja e Nju Jorkut. Trump ka pranuar se nuk është fajtor për të gjitha akuzat kundër tij.

Shumica e votuesve të regjistruar, 60%, thanë se ishte e rëndësishme që tre gjyqet në pritje të Trump të bëheshin përpara zgjedhjeve, krahasuar me 39% që thanë se nuk ishte e rëndësishme dhe 1% që nuk iu përgjigjën pyetjes.

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Gjobvënie brenda burgut të Kretës! 3 shqiptarë shantazhonin të burgosurit me familjarët dhe shuma deri në 1000 euro

Gjobvënie brenda burgut të Kretës! 3 shqiptarë shantazhonin të burgosurit me familjarët dhe shuma deri në 1000 euro