Soreca në takim me zyrtarin e lartë grek: Konferenca e Parë Ndërqeveritare të mbahet sa më shpejt të jetë e mundur për Shqipërinë

Ambasadori i BE-së, Luigi Soreca dhe Themos Demiris

Ambasadori i BE-së, Luigi Soreca dhe Themos Demiris

Ambasadori i BE-së, Luigi Soreca ka zhvilluar mëngjesin e sotëm një takim me Sekretarin e Përgjithshëm të Ministrisë së Jashtme të Greqisë Themos Demiris, me të cilin diskutoi lidhur me integrimin e Shqipërisë në BE.

Duke publikuar momente përmes fotografive nga takimi me Demiris, ai tregoi se ata diksutuan për Konferencën e parë Ndërqeveritare, duke theksuar që Shqipëria duhet të mbajë fokusin në agjendën e reformave dhe të përgatitet për bisedimet e pranimit.

"Kënaqësi që takova Ambasadorin Themos Demiris, Sekretar i Përgjithshëm i Ministrisë së Jashtme të Greqisë. Ne diskutuam mbi gjendjen e procesit të integrimit të Shqipërisë në BE. Konferenca e Parë Ndërqeveritare duhet të mbahet sa më shpejt të jetë e mundur.

Është e rëndësishme që Shqipëria të mbajë fokusin në agjendën e reformave dhe të përgatitet për bisedimet e pranimit.", shkruan Soreca.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Negociatat: 18/01/2022 15:42

    Natyrisht qe eshte kenaqesi, z.Thoma Demiri, grek ne pashaporte,por puro shqiptar ne emer e mbiemer, te cilet jane 24 karat shqiptar. Sado mundohen ekstremistet greke te fshihen, emrat dhe mbiemrat shumica ne greqi i kane shqiptare,por i kane shtuar nga nje "s" prapa.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A po dështon zgjedhja e Presidentit me konsensus?×

Lajmi i fundit

John

Flamuri i LGBTIQ mbulon shkallët e kryeministrisë, aktivistja-Ramës: 10 vjet në marshin, s’ke ardhur asnjëherë