Sot Greqia feston 202-vjetorin e Pavarësisë, Nikolla uron homologun grek: Emigrantët shqiptarë e minoritetit grek, ura miqësie

Sot Greqia feston 202-vjetorin e Pavarësisë, Nikolla uron homologun grek: Emigrantët shqiptarë e minoritetit grek, ura miqësie

Kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla

Greqia feston sot 202-vjetorin e pavarësisë nga Perandoria Osmane! Në këtë ditë, kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla ka uruar homologun grek Konstantinos Tasoula për Festën e Pavarësisë.

Në një letër drejtuar Kryetarit të Parlamentit të Greqisë, Konstantinos Tasoulas, kryetarja Nikolla shkruan Greqia ka mirënjohjen tonë për mbështetjen e vendosur të integrimit evropian të Shqipërisë dhe Ballkanit Perëndimor.

Po ashtu ndër të tjera, kryeparlamentarja nënvizon se Kuvendi i Shqipërisë dhe Parlamenti i Greqisë do të vijojnë të nxisin e mbështesin fuqimisht bashkëpunimin e gjithanshëm mes dy vendeve dhe mes njerëzve tanë.

“Pas Pavarësisë, Greqia u zhvillua si një shtet demokratik e modern, sot anëtar i Bashkimit Evropian dhe NATO-s.

Mes Shqipërisë dhe Greqisë vijojnë lidhjet e forta historike e njerëzore, fqinjësia e mirë, partneriteti e marrëdhëniet e shkëlqyera politike, investimet dhe bashkëpunimi i gjerë e intensiv ekonomik, tregtar, arsimor e kulturor; bashkëpunimi në forumet e organizatat ndërkombëtare dhe nismat rajonale, për mbrojtjen e sigurisë e të paqes.

Greqia ka mirënjohjen tonë për mbështetjen e vendosur të integrimit evropian të Shqipërisë dhe Ballkanit Perëndimor; integrimin e emigrantëve shqiptarë në ekonominë, sistemin e mirëqenies dhe shoqërinë greke; nxitjen e kontributit të tyre dhe të minoritetit grek në Shqipëri si ura miqësie mes dy vendeve.

Kuvendi i Shqipërisë dhe Parlamenti i Greqisë do të vijojnë të nxisin e mbështesin fuqimisht bashkëpunimin e gjithanshëm mes dy vendeve dhe mes njerëzve tanë. Gëzuar Festën e Pavarësisë!”, shkruan Nikolla.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Diplomohen oficerët e Taskforcës kundër Antiterrorit, Hammond: Rritje e sigurisë së përbashkët

Diplomohen oficerët e Taskforcës kundër Antiterrorit, Hammond: Rritje e sigurisë së përbashkët