I jepet lamtumira e fundit në Vlorë Presidentit të vetëshpallur, familjarët: U vra për Çamërinë

VLORE-Është përcjellë këtë të shtunë për në banesën e fundit në fshatin Bestrovë të Vlorës trupi i pajetë i presidentit të vetëshpallur të Çamërisë Festim Lato i cili u gjet një javë më parë i vrarë me armë zjarri në Holandë. Familjarë, të njohur dhe bashkëpunëtorë të tij i dhanë lamtumirën e fundit, 44-vjeçarit vlonjat. Që prej ditës së djeshme familja ka hapur dyert e mortit.Sipas medieve holandeze ndër dyshimet e hedhura për shkaqet e vrasjes se Latos janë  borxhet miliona euroshe, ndërsa edhe në Shqipëri, personazhe të ndryshme, mes tyre historiani Arben Llalla e kanë akuzuar Laton si mashtrues.

Një ditë më parë për mikrofonin e Report Tv, foli edhe vëllai i Festim Latos i cili  hedh poshtë akuzat se shkak ishin borxhet e tij. Sipas tij, i vëllai u vra për cështjen çame pasi ja kishte dalë ta çonte kauzën e Çamërisë deri në Parlamentin Evropian. "Ai çdo gjë e ka bërë me krahët e tij. Ka punuar me devotshmëri me persona të tjerë, i kanë kushtuar rëndësi të veçantë çështjes çame, dhe ka arritur deri aty sa çështja ka bërë jehonë deri në Parlamentin Evropian", u shpreh për mikrofonin e Report Tv, vëllai i Festim Latos

Vitet e fundit, Lato kishte qëndruar në një shtëpi në Afferden, jashtë së cilës kishte vendosur flamurin e Holandës, Shteteve të Bashkuara dhe Çamërisë. Por në janar të këtij viti pronari e kishte larguar nga banesa, pasi kishte ankesa pasi hynin dhe dilnin shumë persona duke krijuar shqetësim. Ndërsa në prill të këtij viti Lato u deklarua zyrtarisht i falimentuar nga gjykata e Zutphen. 44 vjecari, vlonjat Festim Lato  u gjet i vrarë dhe i hedhur në kanal pranë banesës së tij më 20 korrik në Holandë ndërsa disa ditë më vonë  autoritetet holandeze konfirmuan që viktima ishte Festim Lato.

//Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Frika nga varianti Delta, a është momenti i vaksinimit me detyrim për kategori të caktuara të popullatës ?

Komento

Komente

 • Aqif Kapertoni: 27/07/2019 19:53

  Njelloj si Leka Zogu ne vitet 80-85 ketu bante ligjin Enveri vriste e priste ke te donte,kurse Leka bante petulla me uje deklaronte nga Afrika e Jugut neper intervista se jam mbreti i Shqiptareve e nuk u ba asnjehere.

  Përgjigju
 • Cami: 27/07/2019 17:48

  Festim kokpalari ish kryemashtrus qe mori njerzit ne qafe dhe ne fund mori koken e tij! Shoku Enver ka then cami me I mir te varet shesh t Flamurit!Tu tretshin kockat shpejt Festo

  Përgjigju
  • Bujari: 02/08/2019 00:28

   Paraqitu me emrin tend

 • BRSS: 27/07/2019 12:33

  PRESIDENTI I LESHIT MASHTRUSA ORDINER

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Flutura Açka përlotet në 'Pa protokoll' për të birin e ndjerë: Njeri i bukur që më tregoi si përballohet vdekja