Sot raundi i balotazhit/ Humbje e ndjeshme për Macron në zgjedhjet parlamentare

Sot raundi i balotazhit/ Humbje e ndjeshme për Macron në zgjedhjet parlamentare

Presidenti francez, Emmanuel Macron

Sot u zhvillua raundi i balotazhit për zgjedhjet parlamentare në Francë. 

Presidenti francez i saporizgjedhur, Emmanuel Macron me kampin politik të qendrës, "Ensemble" ka humbur shumicën absolute në Asamblenë Kombëtare franceze, sipas llogaritjeve të para, madje më shumë se pritej. Në raundin e fundit të zgjedhjeve parlamentare të dielën (19.06) liberalët arritën 210 deri 250 vende nga 577. Për shumicën absolute nevojiten 289 vende. Zëdhënësi i qeverisë franceze, i pyetur, se si do t'ia bëjë qeveria pa shumicën absolute në parlament është shprehur, se ne do të punojmë me të gjitha partitë e moderuara që duan ta çojnë vendin përpara.

Aleanca e majtë ia doli të mobilizonte votuesit

Rezultati konsiderohet si një goditje e rëndë politike për Macron, i cili aktualisht kishte shumicën absolute në Dhomën e Ulët të parlamentit. Normalisht zgjedhjet që mbahen pak pas zgjedhjeve presidenciale shihen si konfirmim, pasi fuqia kryesore politike normalisht fiton edhe shumicën absolute.

Aleanca e majtë e Jean-Luc Mélenchon, Nupes, arriti sukses në këto zgjedhje duke u kthyer në grupin më të fuqishëm opozitar në vend. Aleanca e majtë do të jetë e përfaqësuar në parlament me 150 deri në 180 vende.

Po ashtu edhe e djathta ekstreme e Marine Le Pen, "Rassemblent National" arrin sukses të madh në raundin e dytë zgjedhor duke pritur të marrë 80 deri në 100 vende në parlamente, 10 herë më shumë se deri më tani dhe bëhet forca e tretë më e fortë në parlament.

Humbje të rëndë zgjedhore pësoi edhe grupi opozitar më i fuqishëm deri tani në parlament, republikanët konservatorë. Ata arritën të marrin vetëm në 60 deri në 80 vende. Megjithatë qeveria e Macron në kërkimin e saj për mbështetje në parlament, me gjasë mund të orientohet më shumë nga republikanët.

Në këto zgjedhje parlamentare bëhej fjalë, nëse Macron do mund të realizonte projektet e tij politike në mandatin e dytë, për të cilat ai ka nevojë për shumicën absolute parlamentare. Me një shumicë relative, presidenti dhe qeveria janë të detyruar të kërkojnë mbështetjen e kampeve të tjera. Edhe pse shumë francezë ishin të pakënaqur me mandatin e parë të qeverisjes së Macron, 44-vjeçar përfitoi nga ajo që zgjedhjet parlamentare shpesh shihen si konfirmim i zgjedhjeve presidenciale. Në zgjedhje marrin pjesë tradicionalisht përkrahësit e fituesit të zgjedhjeve presidenciale. Por aleanca e majtë ia doli të mobilizonte votuesit.

Në zgjedhjet vendimtare për parlamentin u shënua një pjesëmarrje më e lartë zgjedhore se në raundin e parë. Disa qendra zgjedhore qëndruan të hapura deri në orën 08:00 në mbrëmje./DW

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 20:13
Zgjedhjet parlamentare në Francë, 'Së bashku' e Macron drejt humbjes së shumicës absolute

Presidenti francez Emmanuel Macron parashikohet të humbasë shumicën e tij të plotë në Asamblenë Kombëtare.

Koalicioni i tij i qendrës Ansambël është në rrugën për të fituar zgjedhjet parlamentare, sipas rezultateve të parashikuara, por ai do të humbasë dhjetëra vende dhe do të luftojë për të shtyrë reformat e tij.

Një aleancë e majtë-gjelbër parashikohet të vijë e dyta, por edhe partia e ekstremit të djathtë të Marine Le Pen ka bërë përparim

Aleanca e tij ishte vendosur të fitonte shumicën e vendeve, por nuk arriti një shumicë të përgjithshme që do t'i jepte atij mandatin për të zbatuar premtimet e tij të fushatës, të cilat përfshijnë uljen e taksave, rritjen e moshës së pensionit të Francës nga 62 në 65 dhe rritjen e integrimit në Bashkimin Evropian.

Aleanca e Macron u kundërshtua nga një koalicion i njohur si Unioni i Ri Ekologjik dhe Social Popullor (NUPES) dhe i udhëhequr nga 70-vjeçari Jean-Luce Melenchon.

Njerëzit në të gjithë Francën shkuan në qendrat e votimit këtë të dielë për raundin përfundimtar të votave për të vendosur 577 anëtarët e asamblesë, e cila është dhoma e ulët e parlamentit dhe është çelësi për votimin e ligjeve.

Macronit  i duheshin të paktën 289 vende për një shumicë absolute.

Një projeksion tregoi se ai do të fitonte 224 vende. Një tjetër projeksion e vendosi totalin e tij në 210-250.

Rezultati do të thotë Macron tani mund të zhytet në një seri negociatash të stërzgjatura mbi politikën e brendshme në një kohë kur lufta në Ukrainë ka vënë në qendër të vëmendjes shqetësimet e huaja.

Koalicioni i tij mund të kërkojë një aleancë me konservatorët ose të drejtojë një qeveri të pakicës që do të duhet të negociojë ligjet rast pas rasti.

Në votimin e parë të javës së kaluar, opozita e krahut të majtë bëri një paraqitje çuditërisht të fortë, duke shkaktuar shqetësime te aleatët e Macron.

B.K./A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A parashikoni që Berisha do t'ia lërë trashëgim partinë Argita Berishës?×

Lajmi i fundit

Del fotoja e njërit prej të dyshuarve si të përfshirë në vrasjen e 14 vjeçares në Shkup! Një sipërmarrës i njohur dyshohet se iku në Turqi

Del fotoja e njërit prej të dyshuarve si të përfshirë në vrasjen e 14 vjeçares në Shkup! Një sipërmarrës i njohur dyshohet se iku në Turqi