GJKKO shtyn seancën paraprake për Arben Ahmetajn për privatizimin e fabrikës 'Buka', mungoi prokurori

Seanca paraprake në GJKKO ndaj ish-ministrit të Financave dhe Ekonomisë Arben Ahmetajt, i cili ndodhet në arrati, në lidhje me privatizimin e fabrikës 'Buka', është shtyrë. Shkak për këtë është bërë mungesa e prokurorit, ndërsa seanca e radhës është caktuar më datë 16 shkurt.

Në dosjen e siguruar ekskluzivisht nga Report Tv, SPAK rendit një sërë shkeljesh që janë bërë me dashje nga Ahmetaj, për privatizimin e Buka e cila sot njihet si qendra tregtare “Emerald”, që i solli një dëm prej 7 miliardë lekësh shtetit dhe pronarëve legjitimë, familjes Myderizi. 

Edhe pse trashëgimtari legjitim i pronës prej 7680 m2 në tokën gjithsej prej 30 mijë metrave katrorë në rrugën 5 Maji në Tiranë, ku ndodhej edhe fabrika Buka me 6370 m2  e saj, ia kujtonte vazhdimisht me shkresa vendimet e gjykatave Ahmetaj asnjëherë nuk e ndali procesin e ankandit kur në fundore përfitoi biznesmeni Lirim Fezollari, me të cilin sipas SPAK kishte njohje të gjatë.

Më 7 dhjetor SPAK mbylli hetimet dhe dërgoi në GJKKO dosjen në ngarkim të ish-zëvendës kryeministrit. 

Ish-zv.kryeministri, ndodhet në kërkim ndërkombëtar në kuadër të dy procedimeve të mëparshme të bashkuar në një të vetëm, për “Fshehje të pasurisë",  “Korrupsion pasiv" dhe “Pastrim parash”. Atij i janë sekuestruar disa pasuri dhe prona dhe një pjesë e tyre dyshohet të jenë vënë falë marrëdhënies me pronarët e inceneratorëve Klodian Zoto e Mirel Mërtiri që ndodhen po ashtu në kërkim.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ndergjegja: 02/02/2024 10:58

  Pyetja eshte kjo: A do ta braktise perfundimisht AlexSorosi zemren dhe mushkerine aktuale te korrupsionit qeveritar shqiptar??? Te gjitha gjasat thone se kjo braktisje perfundon me 16 shkurt,ska me edhe 14 dite. Mbi 80% e popullit shqiptar pret RËNIEN NË HUMNERËN PAKTHIM te SEKTIT RILINDJE@PS dhe tere KLIKES MAFIOZE,VRASESE,GRABITESE 33 VJEÇARE

  Përgjigju
 • rezi: 02/02/2024 10:57

  Vetem shpellaret e Sali non grates e paragjykojne SPAK-un,tigri Ajmetaj po te ish burre nuk aratisej por perballej me drejtesine sepse kjo drejtesi kurre nuk ka qene me e mire sepse monitorohet nga miqt tane me te medhenj SHBA,dhe kjo nuk i pelqen shpellareve sepse komandanti i kane dhene dekoraten e larte NON GRATA.

  Përgjigju
 • Alban: 02/02/2024 10:19

  Me urdher te rames prokurori mungon per te fituar kohe dhe pare mendjen e Ahmetajt..se ajo dje ishte paralajmerim per ramen qe une flas po me shkele bishtin.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Shefi i ushtrisë izraelite thotë se Izraeli do t’i përgjigjet sulmit të Iranit

Shefi i ushtrisë izraelite thotë se Izraeli do t’i përgjigjet sulmit të Iranit