Sot 'shpëtoi' nga kampi i ferrit Al-Hol, kush është nëna e 3 fëmijëve Floresha Rasha! Në 2014 burri iu vra me snajper në Siri

Diamant Rasha

Floresha Rasha me fëmijët e saj Amar Rasha, Emel Rasha dhe Hatixhe Rasha janë "shpëtuar" nga kampi 'Al-Hol' i cilësuar si si kampi i ferrit, dhe nesër do të vijnë në vendin tonë nën shoqërinë  e kryeministrit Edi Rama, i cili ka shkuar sot atje për t'i marrë.

Por përveç torturave në kampin famëkeq ajo ka kaluar edhe një traumë më të madhe. Floresha atje ka humbur edhe të shoqin e saj, Diamant Rasha. Ajo ndodhej në Siri që në vitin 2014, vit në të cilin i është vrarë dhe i shoqi gjatë luftës në Siri. Që nga ai moment ajo donte të kthehej në vendin tonë por e ka pasur të pamundur.  

Xhihadistët të cilët kthyen në luftëtar për ngritjen e Shtetit Islamik burrin e saj dhe më pas e ekzekutuan me snajper në në vitin 2014, e mbajtën "peng" Floreshën bashkë me fëmijët.

Familja Rasha është me origjinë nga Sllova e Dibrës, kurse Diamant Rasha ka lindur më 24.08.1980.

Diamanti ishte frekuentues i xhamisë te Unaza e Re në Tiranë ku ishte imam Genci Balla dhe dyshohet se ai ka qenë një prej të rekrutuarve, për tu nisur në luftë në Siri. Ai mendonte se pas luftës do të jetonte në Siri i qetë por kjo ëndërr u ndërpre në mes.

Kryeministri pasi u takua me 5 të shpëtuarit, nga atje deklaroi se gjendja shëndetësore e gruas nuk është e mirë paso ajo ka disa plagë në trup. 


Lajmi kryesor:

Zbardhen emrat e 5 shqiptarëve të nxjerrë nga Al-Hol! Mes të shpëtuarve dhe Endri Dumani, e motra refuzoi! 20 të tjerë transferohen në një kamp më të sigurt (VIDEO)


Be.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni pro apo kundër një rikthimi të Sali Berishës në krye të PD?×

Lajmi i fundit

John

Maturantët protestë edhe në Korçë e Elbasan: Na rrezikohet kërkesa për degën që duam të studiojmë