Sot Shqipëri- Greqi marrëveshje për njohjen e patentave, arritja e parë nga negociatat

Sot Shqipëri- Greqi marrëveshje për njohjen e patentave, arritja e parë nga negociatat

Ditmir Bushati dhe Nikos Kotzias

Shqipëria dhe Greqia nënshkruajnë sot marrëveshjen për njohjen e patentave. Marrëveshja pritet të nënshkruhet pas disa orëve në Athinë. Njohja e patentave të ndërsjella në dy vendet është arritja e parë konkrete deri tani nga bisedimet Shqipëri-Greqi.
 
Nga ana tjetër, grupi negociator vijon diskutimet përsa i takon zgjidhjes së kufirit detar çështja e cila ka hapur mjaft polemika. Ndërsa disa javë më parë u arrit marrëveshja për heqjen e vulës apustile.

Një ditë më parë partia ekstremiste Agimi i Artë kërkoi që Athina të vendoste veton për anëtarësimin e Shqipërisë në BE. Kërkesa u dorëzua ditën e djeshme në Parlamentin grek nga përfaqësues të ekstremit grek. 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • zeneli: 15/05/2018 21:09

  O pensjonist eshte e vertete qe ceshtja e pensjoneve eshte e rendesishme por eshte teper erendesishme edhe ceshtja e patentave sepse shqiptaret kane paguar mjera gjoba e gjygje o re kastravec.

  Përgjigju
 • Labi: 11/05/2018 13:23

  Ore evrop ka 10 vjet q njef patente ton vete keta plera grek nuk e ka njof

  Përgjigju
 • Pensionet: 11/05/2018 10:14

  Patentat janë nje 5 me hiç! Për pensionet ç’do bëhet? Qindra mijëra shqiptarë duhet të marin pension nga vendi që i dhunoi në të cilin kontribuan me taksat e tyre. Kjo do të ishte marveshja e marveshjeve, apo për këtë Bushatit nuk ja mban?!

  Përgjigju
  • Janaqi dhe Kostaqi: 11/05/2018 15:38

   U dh*** mu në patenta!

 • Sondazhi i ditës:

  Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Kërcënim nga Irani: Kemi dronë të hekurt që mund të godasin kampin e MEK në Shqipëri

Kërcënim nga Irani: Kemi dronë të hekurt që mund të godasin kampin e MEK në Shqipëri