Spahia në ‘Real Story’: Rama kundër Shkodrës! Kam propozuar 50 projekte, ka pranuar vetëm 4! PD jo e izoluar, kam pritur shumë diplomatë në zyrë, përveç Kim

TIRANË- Në studion e Report Tv, kryebashkiaku dhe njëherazi kandidati i koalicionit Berisha-Meta, Bardh Spahia tha se Shkodra është Bashkia e cila është e persekutuar nga qeverisja. Në emisionin “Real Story”, me gazetarin Sokol Balla, Bardhi tha se kjo armiqësi ka ardhur për shkak se Shkodra nuk është “gjunjëzuar” përballë presionit të mazhorancës.

“Qytet i persekutuar, jo vetëm politikisht dhe ekonomikisht. Për faktin se është një qytet që gjunjëzohet përballë një presioni përballë kësaj mazhorance që nuk e mori vetë, kjo qeveri është më armiqësore që ka pasur Shkodra, është një qeveri që mund të kuptohet që ka një tendencë për ta lënë në vetmi dhe jo vetëm”, tha Spahia.

Për të përforcuar këtë akuzë, Spahia solli disa shifra duke thënë se gjatë drejtimit të tij, i ka propozuar qeverisë 50 projekte të ndryshme për infrastrukturës, turizmit, arsimit dhe i kanë pranuar vetëm 4. Për refuzimet, Spahia tha se nuk ka marrë asnjë përgjigje.

“Nga unë janë 50 projekte të paraqitura, nuk kam marrë asnjë përgjigje nga asnjë institucion qendror,  pa llogaritur projekt idenë. Janë infrastrukturë rrugore, ndiçmi, shkolla, kampe sportive, turizëm. Ajo që të bën përshtypje është se financimi nga qeverisja qendrore është zero, madje ka pasur raste ku nga komisionet ndërinstitucionale janë pranuar dhe më pas janë anuluar me urdhër politik. Ne kemi njohje dhe na kanë thënë, “po ju e dini, s’mund t’ia japim Shkodrës”, deklasoi kryebashkiaku.

I ardhur si kandidat i Sali Berishës, i shpallur ‘Non Grata’ dhe SHBA-ja dhe Britania e Madhe, Spahia nuk e sheh si një pengesë përballë ndërkombëtarë. Numri një i shkodranëve tha se ka pritur në zyrën e tij, gati të gjithë trupën e diplomatëve, përveç asaj amerikane, Yuri Kim.   

“Nuk ka një izolim të PD, unë kam pasur pothuajse të gjithë ambasadorët, gjati 100%, jo ambasadoren amerikane. Ka qenë të shqetësuar për situatën politike në Shqipëri, por edhe të opozitës. Dhe nuk ka një opozitë të fortë pa mbështetjen e shumicës”, tha Spahia.

Një mesazh ka pasur edhe për rivalin e tij, Benet Becin e socialistëve.

“Po të kishte dashur mund të kishte zgjedhur një rrugë tjetër për të kontribuar për Shkodrën, ka pasur rastin që të çojë njëherë zërin në Parlament për Shkodrën, dhe se ka bërë, ndoshta nuk ka folur kurrë. Shkodra ka nevojë për përfaqësim dhe nuk bën kompromis”, përfundoi Spahia në Report Tv.

Në fund, kryebashkiaku që kërkon tashmë një mandat të plotë tha se Shkodra nuk është për shitje, por e hapur për bashkëpunim edhe me socialistët.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:55
Spahia: Rama kundër Shkodrës! Kam propozuar 50 projekte, ka pranuar vetëm 4

 

Bardh Spahia ka akuzuar se qeverisja ka qenë kundër Bashkisë së Shkodrës, dhe për këtë ka dhënë dosa shifra, ku tha se nuk i është pranuar shumica e projekteve që ka propozuar.

“Oferta e Ramës ishte cinike, por unë zgjodha që të isha zyrtar. Çdo iniciativ apo kontribut në Shkodër, do të kenë dyert e Bashkisë të gjitha të hapura. Nga 2015—2023 janë paraqitur nga Bashkia 42 projekte (2.2 mln euro) dhe vetëm 4 janë pranuar, pa asnjë motivacion. Nga unë janë 50 projekte të paraqitura, nuk kam marrë asnjë përgjigje nga asnjë institucion qendror,  pa llogaritur projekt idenë. Janë infrastrukturë rrugore, ndiçmi, shkolla, kampe sportive, turizëm. Ajo që të bën përshtypje është se financimi nga qeverisja qendrore është zero, madje ka pasur raste ku nga komisionet ndërinstitucionale janë pranuar dhe më pas janë anuluar me urdhër politik. Ne kemi njohje dhe na kanë thënë, “po ju e dini, s’mund t’ja japim Shkodrës”, tha Spahia. 

Ora 21:30
Spahia në Report TV: PD jo e izoluar nga ndërkombëtarë! Kam pritur shumicën e diplomatëve në zyrë, por jo Yuri Kim

 

Kryebashkiaku i Shkodrës, Bardh Spahia tha se PD-ja nuk është izoluar nga ndërkombëtarët. Ai tha se ka pritur në zyrën e tij shumicën e ambasadorëve, por jo diplomaten amerikane Yuri Kim.

“Shkodranët e kanë të qartë se kush është PD e vërtetë dhe kryetari i kësaj force politike. Unë kam qenë i udhëhequr nga qëndrimi i shkodranëve dhe demokratëve, ne jemi shumica, por nuk ka një izolim të PD, unë kam pasur pothuajse të gjithë ambasadorët, gjati 100%, jo ambasadoren amerikane. Ka qenë të shqetësuar për situatën politike në Shqipëri, por edhe të opozitës. Dhe nuk ka një opozitë të fortë pa mbështetjen e shumicës”, tha Spahia.

B.K./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Scutari: 21/04/2023 19:16

  Me falni, a e dini se ky ka vendbanimin në Tiranë dhe shkodranët e votojnë për kryetar të tyre! Mjafton ky fakt që ky duhej të merrte zero vota! Ai s'ka asnjë interes për Shkodrën përveçse përdorimit të saj si fushë betejeë në interes të rezidentit të babës së vet, Berishës!!

  Përgjigju
 • titi: 21/04/2023 13:18

  rama eshte kundra te gjithve

  Përgjigju
 • franja: 21/04/2023 13:14

  ky kupuk djeg shkoolla ne emer te salinongrates s e meriton shkodra nje monster si ky

  Përgjigju
 • Joni: 21/04/2023 12:26

  Ska nevoj per nje qytet kur tgjitha tjerat i ka te vetat

  Përgjigju
 • Joni: 21/04/2023 12:23

  Rama eshte fitues ne cdo bashki te vendit

  Përgjigju
 • Shkodran: 21/04/2023 12:10

  Bashkimi PS-PSD dhe Agron Celes ne Shkoder mendoja se do ti jepte fitoren kesaj radhe Benetit.Por sic verehet dhe nga sondazhet tuaja nuk ka asnje shans qe te fitoj pasi ky berishiani ka gati dyfishin ne perqindje.Esht nje gare e humbur fal dhe qasjes se gabuar te qeverise ndaj qytetit

  Përgjigju
 • Stela: 21/04/2023 11:55

  Ky pler perfiton pikerisht nga braktisja totale e qeverise ndaj qytetit...fakt te cilin e verej dhe un qe kam votuar perjetsisht PS-ne sic e verejne gjith socialistet e Shkodres madhe edhe me largimin e zyrave qendrore drejt Lezhes.Gjitha sondazhet e japin humbes kandidatin e PS-se prandaj dhe ket her nuk besoj se do ket surpriza

  Përgjigju
 • Sami: 21/04/2023 10:08

  Po ju mo paliaço kryetar! Ju kurr nuk keni pranuar per te bashpunuar me Qeverit socialiste,pse nuk ju ka lejuar krimineli non grata!ti ti megjthmend ke quar 50 projekte por ç'far projektesh te pa arriteshme ke kerkuar,pastaj shpif e nuk mi plotsun Qeveria.

  Përgjigju
 • Ethem Lalaj: 21/04/2023 10:01

  Ky Spathiu punon me ORËN E SALI NON GRATËS nga DASH,ANGLIA,EUROPA..! Duke kën djali SPIUNIT ALI,Mbështet Spiunin Sali që i helmoi babin e tij pse e dinte se kush urdhëroi vrasjen e ARBEN BROCIT me shok. -Un besoi se ky mbështet non gratën nga FRIKA DHE JO SE E DO ATË. -Shkodra ka mbetur mbrapa nga kryebashkiakët idiot si V.Ademi që zbaronte qorrazi L.Bashën & S.Berishën.Ndaj nuk i çonte projekte E.Ramës dhe nuk u fut asnjëherë në zyrën e tij për hallet e qytetarëve.Edhe ato investime që u bënë: Stadiumin,Fototeka Marubi,Unaza,Rr.drejt Vermoshit..u bën nga Qeveria..! -Shumica e Shkodranëve duan salinë se nuk u merrte TAKSAT(vetëm 15%),,Kalonte NAFTË E ARMË drejt S.Millosheviçit për të shfarosur Kosovën,Bosnjën..! -SHKODRANET ME BARDH SPAHINË NËN TUTELËN E SB DO HAN BAR 4 VJET.

  Përgjigju
 • nem: 21/04/2023 09:37

  Une, thote ai, nuk kam takuar, vetem Kim. Sa e brengosur duhet te jete Kim qe nuk e ka pritur djali i nje ish spiuni te sigurimit te shtetit,e qe ne ate post eshte vetem nje zombie se nuk ka asgje ne dore. Thjesht kjo bashki eshte nje celule 32 vjeçare qe nuk ka bere asgje per qytetin e Shkodres, veç disa rrogtare te punesuar ne bashki qe vazhdojne si dembele e te korruptuar aq sa kane mundesi, e te perveresojne nen titullin demokrat,e qe nuk i lidh asgje me te qenit demokrate,pasi te gjithe ato jane me mentalitet antieuropian,perfshi edhe kryetarin aktual.

  Përgjigju
 • Bim: 21/04/2023 08:43

  Viktimizimi i zakonshem i pseudodemokrateve ne Shkoder, nuk ka asnje shenje qe Shkodra ka pas apo ka nje kryebashkiak te denje qe te krijoje nje harmoni dhe ne besim tek qytetaret. Shkodra ka ken edhe me keq ne vitin 2013 mbas 8 viteve qeveri qendrore e lokale te PD, Zdralja ngjan si Kabul, Lagjja Liria si Kandahar, tregu i rusit si nje periferi e nje megalopoli afrikan e per keto nuk ka asnje projekt. Nepotizmi qe ekziston ne Shkoder nuk e ka asnje qytet tjeter sepse e dijn qe prep si prep vota aty i shkon edhe nqs Vllaznia shpallet kampion edhe nqs bjen ne kategorine e dyte nga menagjimi i bashkise. Benet Beci sigurisht mund te bej diçka ma shume

  Përgjigju
  • mib: 21/04/2023 10:32

   nga skrapari je ti?

 • Shkodrani: 21/04/2023 08:10

  Nuk asht punë gjunjëzimesh mor kryebashkiak se Shkodra nuk asht dashnorja e Tiranës...asht punë interesash se moralit politik i ka dalë boja. Por ti mor kryebashkiak në fakt ke kapacitete të pakta dhe je guximvogël për t'i dalë kundër gjyshit gjoja demokrat që mbron me guxim shkodranët e persekutuar nga komunizmi. Në këtë pikë, nqs shkodranët nuk e kanë kuptuar deri tani këtë punë, duhet studiuar sindroma e Stokholmit në nivel jo individual, por kolektiv. Do të dilte një shkrim shumë i bukur. Sa të mbarojnë votimet, do t'a shoh këtë punë.

  Përgjigju
 • Tavuni Zenuni: 21/04/2023 07:49

  O Bardh Spahia çuni spiunit kush ndërkombtar të ka takuar ty mor pis burr. Ti je aq palaço sa je nën yqm7n e sekretarit të partis hajdutit kriminel Sali Bajga e qelbur. E sa pēr Shkodrën shkodranët le ta mbaj me shkum të vazhdoj sekretarin e partis së punës tja japi votën e thon shkodranët jan kundra komonizmit e votoin komonizmin 100%

  Përgjigju
  • uni: 21/04/2023 10:32

   me permend nje emer qe nuk eshte spiun apo femije spiuni ne parlament

 • Niku: 21/04/2023 07:40

  Po pse nuk i perkrah projektet per reduktimin e varferise, per punesimin, kryeministri? S’ka mundesi. Ky don me ndreq edhe vendet e rajonit!?

  Përgjigju
 • Scutari: 21/04/2023 02:19

  Ju keni projekte për të kapur ndonjë lek për vete por nuk keni pasur dhe keni një program individual për kryetar bashkie! Ju nuk jeni në gjendje të lironi trotuaret nga qëruesit e krapit dhe shitësit e zheleve dhe Shkodra i ngjan një qyteti zhele! Të ka ngelur nga yt atë fjala i persekutuar dhe nuk di ç'të thuash tjetër kur ju jeni i fundit si bashki në grumbullimin e të ardhurave vendore! Së bashku me grupet kriminale keni kontribuar që Shkodra të bëhet një qytet ku nuk është e mundur të jetohet normal!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Ministri polak i bujqësisë, Telus: Embargoja ndaj grurit ukrainas mbetet pezull derisa të kemi një vendim të përbashkët

Ministri polak i bujqësisë, Telus: Embargoja ndaj grurit ukrainas mbetet pezull derisa të kemi një vendim të përbashkët