SPAK merr 4 të pandehur për tenderat e ushqimeve gjatë pandemisë, Alibeaj: Dështoi të ndëshkojë hajdutët e vërtetë , u provua se PD tha të vërtetën

Ish deputeti i PD-së, Enkelejd Alibeaj ka reaguar pas marrjes nga SPKA të 4 zyrtarëve të Ministrisë së Mbrojtjes si të pandehur për akuzim me barazinë e tenderave dhe shpërdorimit të detyrës për tenderat e ushqimit gjatë pandemisë. Kallëzimi është bërë nga PD, ndërsa Alibeaj tha se kjo vërtetoi se akuzat e PD ishin të vërteta.

Sipas Alibeaj, ministria e drejtuar prej Olta Xhaçkës, bleu ushqimet me dyfishin e çmimit, por që sipas tij SPAK nuk i shkoi deri në fund hetimit dhe vuri nën akuzë vetëm 4 nëpunës të nivelit të ulët.

“Abuzimi i Ministrisë së Mbrojtjes me tenderin e ushqimeve për familjet në nevojë gjatë pandemisë prej sot është i provuar. PD tha të vertetën, siç ka bërë keto 8 vjet në opozitë për çdo aferë të qeverisë së Edi Ramës. Nën drejtimin e Olta Xhaçkës, Ministria e Mbrojtjes bleu ushqimet me dyfishin e çmimit dhe tenderi iu dha pa garë një kompanie kompjuterash në Maqedoni, e lidhur me bashkëshortin e Ministres Xhaçka. Dokumentimi i vjedhjes me tenderin e ushqimeve gjatë pandemisë vjen pas dokumentimit nga SPAK të një tjetër denoncimi të PD për vjedhjen me tenderat e pajisjeve mjekësore. Ministria e Shëndetësisë, e drejtuar nga Ogerta Manastirliu, i bleu ato me 2, 3 dhe 4fishn e çmimit dhe temderat u shpallën sekretë. Për fat të keq, SPAK nuk i shkoi deri në fund këtyre çështjeve, duke ngritur akuza vetëm për nëpunës të nivelit të ulët drejtues. SPAK dështoi të ndeshkojë hajdutët e vërtetë, Edi Rama, Olta Xhaçka dhe Ogerta Manastirliu, që dolën garant për vjedhjen, u perpoqën të mashtrojnë shqiptaret, si dhe sulmuan dhe shpifën ndaj opozitës që denoncoi skandalin. Vjedhja me prova në kohën me të veshtirë për shëiptarët provon edhe njëherë se Edi Rama i ka braktisur qytetarët. Koha kur qeveria vjedh njerëzit do të marrë fund në 25 Prill! Është koha për ndryshim!”, shkruan Alibeaj.


Lajmi kryesor:

Akuzat për tenderin e ushqimeve gjatë pandemisë, SPAK merr të pandehur 4 zyrtarë të Ministrisë së Mbrojtjes


I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A do të shkoni të votoni në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit?×

Lajmi i fundit

John

Rang kombëtar/ 1 javë para 25 prillit, shqiptarët i japin PS-së mandatin e tretë! Asnjë ndryshim këto 11 ditë për 3 partitë e mëdha