SPAK s'tërhiqet nga kërkesa për të dënuar komisioneren e vettingut, dërgon në Gjykatën e Lartë Etleda Çiften

SPAK nuk tërhiqet nga kërkesa për të dënuar komisioneren e vetingut Etleda Çiftja për akuzat e “falsifikimit” dhe “deklarimit të rremë të pasurisë”. Çiftja ka fituar pafajësinë në GJKKO dhe në Apelin e Posaçëm, por Spak ka kërkuar rekurs të vendimit të Apelit në Gjykatën e Lartë.

Kërkesa është shortuar dhe relatori i saj është caktuar gjyqtari Sandër Simoni. Spak  në GjKKO dënimin e Çiftes me 1 vit e gjashtë muaj për të dyja veprat penale dhe për shkak të gjykimit të shkurtuar, uljen e një të tretës së dënimit, me masë përfundimtare 1 vit burgim, duke e konvertuar këtë dënim në vendosjen e saj në  shërbim prove për dy vjet.

Sipas prokurorisë, ka rezultuar e provuar tej dyshimit të arsyeshëm se e pandehura Etleda Çiftja, në deklaratën vitit 2017 ka kryer deklarim të rremë të pasurisë, konkretisht në lidhje me burimin e blerjes së apartamentit të banimit, të dy parcelave tokë arë me sipërfaqe 1450 m2 dhe me sipërfaqe 3440 m2, mënyrën e fitimit të pronësisë së dy pasurive të fundit, si dhe në lidhje me qëllimin e marrjes së një kredie. Por si GJKKO dhe Apeli e rrezuan spak duke e shpallur të pafajshme komisioneren e vetingut, e cila nuk e ndërpreu asnjë ditë detyrën e saj megjithëse ishte e pandehur.

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ame rika: 27/04/2023 05:03

  SI DUKET SPAK e VETEMJA SHPRES e SHQIPETAREVE nuk mund ta "(thyej murin,,) e KORRUPSIONIT dhe te KORRUPETUARVE.

  Përgjigju
 • Ame rika: 27/04/2023 04:51

  SPAK si dukete ka te "(VESHTIRE,, te "THYEJ),, "murin e CELIKT,,te KORROPSIONIT?????

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Vritet polici në Kosovë, a po reagojnë si duhet ndërkombëtarët ndaj Serbisë×

Lajmi i fundit

Lajçak takon përfaqësues nga Franca, Gjermania dhe Italia, në takim edhe Escobari

Lajçak takon përfaqësues nga Franca, Gjermania dhe Italia, në takim edhe Escobari