Spanja merr vendimin për situatën Covid-19, do të heqë maskat më 7 shkurt

Spanja merr vendimin për situatën Covid-19, do të heqë maskat më 7 shkurt

Foto ilustruese

Spanja, edhe se është një ndër vendet e pakta në Evropë që kërkon që njerëzit të mbajnë maska në vende të mbyllura apo në transport publik për të parandaluar përhapjen e Covid-19, njofton se ky rregull do të jetë në fuqi deri më 7 shkurt. Lajmin e ka bërë të ditur Ministrja e Shëndetësisë Carolina Darias.

Ajo tha se situata epidemiologjike në vend ishte e qëndrueshme dhe shërbimet e urgjencës shëndetësore kishin propozuar heqjen e kufizimit. Maskat do të mbeten të detyrueshme në institucionet shëndetësore.

“Unë do ta sjell propozimin për heqjen e detyrimit për veshjen e maskave në transportin publik në mbledhjen e kabinetit që do të mbahet më 7 shkurt”, u tha ajo gazetarëve, përcjellë nga mediat e huaja.

Tre vjet pasi u zbuluan rastet e para të COVID-19 në Evropë, maskat janë të detyrueshme në disa lloje të transportit publik, në Spanjë, Gjermani, Austri dhe Greqi. Mbajtja e maskës në transportin publik u bë e detyrueshme në maj 2020.

Gjermania do të heqë rregullin, i cili zbatohet për trenat dhe autobusët në distanca të gjata, më 2 shkurt. Detyrimi në Greqi skadon më 30 janar.

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Marrëveshje në Ohër, po shkojnë Kosova e Serbia drejt pajtimit përfundimtar?×

Lajmi i fundit

Zgjedhjet e 14 maji/ PD e Alibeajt mbështet kandidatin e Berishës në Vaun e Dejës

Zgjedhjet e 14 maji/ PD e Alibeajt mbështet kandidatin e Berishës në Vaun e Dejës